מרוץ החקיקה לבקו"ם

בלי חוק חדש – 3,000 חרדים יגויסו באוגוסט

שלושה שבועות לפני תחילת גיוס מחזור אוגוסט, עדיין אין חוק חדש המסדיר את גיוס תלמידי הישיבות

בחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל 01.08.2012 צילום נועם מוסקוביץ' פלאש 90.jpgבחור ישיבה בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים, ביום האחרון שבו היה תקף חוק טל (צילום אילוסטרציה). צילום: נועם מוסקוביץ', פלאש 90

גיוס אוגוסט עומד להתחיל בעוד כשלושה שבועות, והשאלה מה יעלה בגורלם של אלפי חרדים המיועדים לשירות צבאי עדיין ממתינה למענה. חוק טל פקע לפני קרוב לשנה וועדת פרי, שגיבשה מתווה חליפי לגיוס החרדים, סיימה את דיוניה והגישה המלצות, אבל חוק חדש המסדיר את גיוס החרדים לא נחקק.

בגלל הזמן המועט שנותר להסדרת גיוס החרדים נדרשות הממשלה והכנסת לחוקק במהירות חוק שיבטל את צווי הגיוס שבידי החרדים, נכתב ב-nrg. אם לא יהיה חוק כזה, דינם של חרדים שלא יתייצבו בלשכות הגיוס יהיה כדינו של כל אדם המשתמט משירות צבאי.

לפני שנה וחצי החליט בג"ץ כי חוק טל, שנחקק בשנת 2002 ואשר בחסותו ניתנה לחרדים אפשרות לדחות את גיוסם לצבא בנימוק של תורתם אומנותם, אינו תקף עוד. תוקף החוק פקע באוגוסט 2012 ומאז חל חוק שירות ביטחון גם על החרדים, כמו על כל אזרחי ישראל היהודים.

מאז בוטל חוק טל נשלחו אלפי צווי גיוס לחרדים בגיל 17. כ-3,000 מהם, מתוך מחזור גיוס שבו כ-8,000 חרדים, חויבו להתגייס

מקור צבאי אמר שאם החוק שיגובש יסדיר את דחיית הגיוס של בני הישיבות, גיוסם יידחה

במחזור אוגוסט 2013. הגיוס למחזור זה מתחיל כבר ב-21 ביולי.

הצבא נערך לקליטתם, אבל מקור צבאי אמר אתמול שאם החוק שיגובש יסדיר את דחיית גיוסם של בני הישיבות, גיוסם יידחה. חוק כזה יחסוך לצה"ל את ההתמודדות עם אלפי צעירים, שייחשבו משתמטים מבחינה חוקית.

לפי המלצות ועדת פרי, יינתן פטור מלא משירות צבאי רק ל-1,800 תלמידי ישיבה בשנה. מי שלא ייענה לצווי הגיוס יטופל במישור הפלילי. ועדת פרי תדון היום בהסתייגויות מהמלצותיה לחוק החדש. לאחר שהוועדה תקבל החלטות, המתווה שלה יועבר לוועדת שרים לענייני חקיקה ומשם לכנסת, להצבעה בשלוש קריאות. אם ההליך לא יסתיים עד לתחילת הגיוס של מחזור אוגוסט, כל החרדים שבידיהם צווי גיוס יהיו חייבים להתגייס.

דובר צה"ל מסר: "צה"ל ממשיך בהיערכות לגיוס חרדים החל מאוגוסט הקרוב, בהתאם לחוק שירות ביטחון ובהתאם להנחיות והחלטות הדרג המדיני, עד אשר יגובש חוק חלופי לחוק טל".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?