נישואים מאושרים

חדו"ש: דמוקרטיה אינה יכולה להתכחש לזכות לנישואים

בית המשפט העליון בארצות הברית פסל חוק שמנע נישואים של בני זוג מאותו מין. מנכ"ל חדו"ש: הפסיקה תשפיע על כל העולם

נישואים לסביים, צילום: SFBart, flickrנישואים לסביים, צילום: SFBart, flickr

בית המשפט העליון בארצות הברית פסל אתמול את החוק הפדרלי להגנה על נישואים מ-1996 וקבע כי אינו חוקתי – ובכך למעשה אישר נישואים חד-מיניים. החוק שבוטל מנע זכויות מזוגות חד מיניים, גם אם הם נשואים באופן חוקי. בית המשפט העליון גם פסל ברוב של חמישה לעומת ארבעה את "הצעה 8“, אשר מונעת נישואים חד מיניים במדינה קליפורניה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בעקבות אישור הנישואים החד מיניים בארה"ב: "פסיקת בית המשפט העליון האמריקאי תשפיע על כל העולם. אחרי שהשופטים הבהירו שחברה דמוקרטית אינה יכולה עוד להתכחש לזכות לנישואים של אזרחיה, נשאלת השאלה אם המחוקק הישראלי ימשיך לחיות בימי הביניים, שבוי בידי מאובנים דתיים קיצוניים. כאשר בארצות הברית מכירים בזכות לנישואין של בני זוג מאותו מין, האם ישראל תישאר המדינה המערבית הדמוקרטית היחידה שמונעת את הזכות לנישואים ממאות אלפי אנשים? חשוב להדגיש שמדובר בנישואים, ולא בתחליף סוג ב' של ברית הזוגיות".

בית המשפט העליון בארה"ב קבע כי חוק ההגנה על נישואים "מפר את הזכות להליך הוגן ועקרונות הגנה שווה, הרלוונטיים לממשלה הפדרלית". בית המשפט נדרש לחוק, שקבע כי נישואים יכולים להיות רק בין גבר לאישה, במסגרת דיון בנישואים של

ח"כ ניצן הורוביץ: נישואים, הקמת משפחה – אלה זכויות בסיסיות של כל אדם

שתי נשים מניו יורק. השתיים, אידית וינדזור וטאה קלרה ספייר, נישאו ב-2007 בקנדה. לאחר שספייר הלכה לעולמה ב-2009 ירשה וינדזור את רכושה. החוק לא התיר לרשות המסים האמריקאית להתייחס לווינדזור כאל אלמנה והיא נקנסה בסכום של 360 אלף דולר. אילו היתה וינדזור נשואה לגבר, הקנס לא היה נגבה.

בהודעה שפרסם בעקבות הפסיקה אמר נשיא ארה"ב, ברק אובמה: "אני מריע לבית המשפט העליון על החלטתו לבטל את חוק הגנת הנישואים הפדרלי. מדובר היה באפליה בחסות החוק. הוא התייחס לזוגות חד-מיניים כבעלי מעמד פחות וארצנו הפכה לטובה יותר כעת".

האתר nrg מדווח כי חבר הכנסת ניצן הורוביץ ממרצ קרא לשרי הממשלה לתמוך בהצעת חוק שהגיש בעניין זה. "אי אפשר יותר להתחמק ולטייח. העולם משתנה לנגד עינינו. זה השיא של מהפכה גדולה שנמשכת כבר שנים, וכן, היא מתרחשת גם אצלנו. וביום הזה, כשהמונים חוגגים ברחבי תבל, אני קורא לכם השרים בממשלת ישראל: תעשו את הצעד הנכון. נישואים, הקמת משפחה – אלה זכויות בסיסיות של כל אדם", כתב הורוביץ בדף הפייסבוק שלו.

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?