אפליה חוזרת

350 תלמידות ספרדיות – ללא מסגרת בשנה הקרובה

מנכ"ל חדו"ש: "יש לשבח את משרד החינוך על כוונתו לשלול תקציבים ממוסדות שיפלו לרעה מועמדות ספרדיות"

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי, בוויכוח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון, יוני 2010. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

בשנת הלימודים הקרובה יהיו כ-350 תלמידות ספרדיות ללא מסגרת לימודים, ככל הנראה מפני שלא התקבלו למוסדות שונים בגלל מוצאן. בירושלים לא התקבלו לסמינרים כ-200 בנות ספרדיות, בבני ברק נותרו 80 נערות ללא מסגרת, במודיעין עילית 70 ובביתר עילית 20.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה כי האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדי היא מהמחלות הקשות ביותר של החינוך בישראל. "קשה להבין איך אפשר לקרוא לבית ספר או לסמינר שיש בו מכסה גזענית של תלמידות מוסד חינוכי", אומר רגב. "יש לשבח את משרד החינוך על כוונתו לשלול תקציבים ממוסדות שיפלו לרעה מועמדות ספרדיות. עם זאת, המבחן האמיתי של המשרד יהיה בהפעלת מערכת פיקוח יעילה ובנקיטת סנקציות מיידיות ומרתיעות. אולי אחרי שהתקציב של כמה מוסדות ייעצר, יש סיכוי למיגור התופעה המבישה המטילה כתם על מערכת החינוך כולה. קשה לשער את עוצמת הנזק הנפשי שנגרם לנערה שיושבת חודשים בביתה ואינה לומדת רק בגלל מוצאה. הגיע הזמן שהורים ספרדים יגישו תביעות נזיקין נגד סמינרים".

בידיעה בוואלה מצוין כי בשנים האחרונות מגבילים מוסדות חינוך אשכנזיים רבים את נוכחות התלמידות הספרדיות ל-30% מסך הלומדות. בעקבות בג"ץ עמנואל, שבו התברר כי בבית הספר "בית יעקב" בעמנואל יש הפרדה בין תלמידות אשכנזיות לתלמידות ספרדיות, עלתה האפליה העדתית במוסדות החינוך החרדייים לכותרות. בבג"ץ עמנואל התברר כי בעשורים האחרונים מוסדות החינוך הליטאיים אינם מקבלים ספרדיות לפי יכולתן – אלא על פי מכסה שנקבעה מראש.

יואב ללום: הבעיה ברישום לסמינרים היא מכסת ה-30% מקסימום לבנות ספרדיות

 ברוב היישובים הוקמו סמינרים ספרדיים, אבל רבים מההורים אינם רושמים את בנותיהם למוסדות אלה, כדי לא לשמר את המצב הבעייתי. "ההורים מבינים שמדובר בשימור האפליה", אומר יוני מזרחי ממודיעין עילית. "על פי הנתונים של שנה שעברה, במוסדות הספרדיים 100% מהבנות הן ספרדיות, ומדובר באפליה על רקע עדתי בצורה המכוערת ביותר".

עורך הדין יואב ללום מעמותת נוער כהלכה, שהגיש את העתירה לבג"ץ בפרשת עמנואל, מפנה אצבע מאשימה כלפי ראשי ש"ס. "למרות הבטחותיו של אריה דרעי בבחירות, שש"ס הולכת לטפל בתופעה, ש"ס בראשות דרעי ממשיכה את שתיקת הכבשים של אלי ישי בנושא", אומר ללום. לדבריו, גם משרד החינוך אינו פועל כנדרש נגד האפליה העדתית. "הבעיה ברישום לסמינרים היא מכסת ה-30% מקסימום לבנות ספרדיות. לצערי משרד החינוך מטפל בסימפטום ולא במחלה". ללום מציין כי יש לפעול לביטול המכסות.

מיו"ר ש"ס, אריה דרעי, נמסר בתגובה: "תנועת ש"ס שמה לה למטרה לטפל בנושא כאוב זה בכל כוחה. כנראה בשבועות הקרובים גם ללום ייאלץ לברך את ש"ס, כשתפורסם לכלל הציבור תכנית הפעולה".

ממשרד החינוך נמסר כי המשרד מתייחס בחומרה לכל מקרה של אפליה ומקדם מדיניות ברורה בעניין זה "שר החינוך אישר, במסגרת חוק ההסדרים, בין השאר, כי בית ספר אשר יפלה תלמידים בעת קבלתם למוסד חינוכי על רקע עדתי, יישלל ממנו הרישיון".

 לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?