סטה מהמסלול

תביעה נגד הרכבת: נמנע ממוסלמי להתפלל ברציף

סטודנט בדואי תובע פיצויים מרכבת ישראל, לאחר שמאבטח לא אפשר לו להתפלל: "לערבים אסור להתפלל פה"

תחנת הרכבת הוד השרון-סוקולוב. צילום: אנונימי, ויקימדיהתחנת הרכבת הוד השרון-סוקולוב. צילום: אנונימי, ויקימדיה

סלים קרינאווי, תושב רהט, הוא סטודנט למשפטים במכללת שערי משפט בהוד השרון. לפני כשלושה חודשים הגיע לתחנת הרכבת בהוד השרון כדי לנסוע לביתו. בדקות שבהן המתין לרכבת הלך קרינאווי לאזור ספסלי ההמתנה כדי להתפלל.

בכתב תביעה נגד רכבת ישראל, שהגיש בימים אלה לבית משפט השלום בבאר שבע, נטען כי דקות מעטות לאחר שהתחיל בתפילה ניגש אליו אחד המאבטחים, צעק עליו, אחז בחוזקה בידו ואמר לו, "לערבים אסור להתפלל פה". קרינאווי ביקש לסיים את התפילה, אבל המאבטח הבהיר לו כי "נוהלי הרכבת אוסרים על ערבים להתפלל בשטח התחנה".

התקרית הגיעה לידיעתו של חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה, יו"ר סיעת בל"ד, ששלח לרכבת ישראל מכתב מחאה על אפליית הסטודנט הבדואי. ברכבת טענו בתגובה, כי לא החברה ולא המאבטח לא פעלו מתוך גזענות או אפליית ערבים. לטענת הרכבת, המאבטח דרש מקרינאווי להפסיק להתפלל מפני שהסטודנט הפריע לזרימת התנועה של הנוסעים בתחנה.

הסטודנט תובע פיצויים בסך 2.5 מיליון שקל, בגין אפליה על רקע גזע, דת ומוצא

בתביעה שהגיש באמצעות עורך הדין אריק ריביצקי דורש הסטודנט פיצויים בסך 2.5 מיליון שקל, בגין אפליה אסורה על רקע גזע, דת ומוצא ופגיעה ברגשותיו ובזכותו לחופש דת ופולחן.

"נפגעתי קשות מהתקרית הגזענית", אמר קרינאווי ל-ynet. "ונפגעתי עוד יותר מהתגובה של הרכבת, שטענה כי הפרעתי לנוסעים, בעוד שבעצם לא הפרעתי לאף אחד והתפללתי במקום רחוק משפת הרציף... אני מרגיש כמו קורבן רק משום שאני ערבי. אני קורא לכל האזרחים להילחם בגזענות ובשנאה כלפי האחר. הערבים והיהודים במדינה הם אחים. הלוואי שהמדינה תחמיר בעונש כלפי מי שמפלה אחרים על רקע דת וגזע. היום המשפחה שלי פוחדת שאסע ברכבת, שיקרה לי שם משהו".

רכבת ישראל טרם הגישה כתב הגנה. מהרכבת נמסר בתגובה: "התביעה התקבלה במשרדי הרכבת והועברה לטיפולה המשפטי של חברת האבטחה. כל התייחסות לנטען בתביעה תינתן במסגרת ההליכים המשפטיים בלבד".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?