קיצוץ בחינוך החרדי?

גידול של 50% בתקציבי רשת החינוך של ש"ס מעיין החינוך התורני. חדו"ש: להקפיא את התקציבים

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: "אם הבדיחה לא היתה על חשבון משלמי המיסים, ובייחוד על חשבון מצביעי יש עתיד, אפשר היה להתפוצץ מצחוק"

הרב שי פירון, ראש הישיבה התיכונית פתח תקוה. צילום: כנס כיפה, flickrהרב שי פירון, שר החינוך מיש עתיד. הגדלת תקציב רשת החינוך של ש"ס מנוגדת לחלוטין להצהרות יש עתיד. צילום: כנס כיפה, flickr

התקציב שיעביר משרד החינוך לרשת מעיין החינוך של ש"ס יגדל ב-2013 בקרוב ל-50%, מ-358 מיליון בשנה שעברה ל-512 מיליון השנה. תקציב משרד החינוך כולו עלה השנה ב-12%.

הגידול העצום בתקציב רשת החינוך של ש"ס מפתיע במיוחד בהתחשב בדו"ח החמור שהוכן במשרד האוצר על הרשת. על פי הדו"ח, שחושף חשדות לשחיתות ואי סדרים חמורים, יצרה מעיין החינוך התורני גירעון של 140 מיליון שקל ב-2012 באמצעות פעולות החשודות כאי חוקיות. למרות החשדות, הממשלה כיסתה את כל הגירעון.

בין החשדות שנחשפו: העלמות של שני מיליון שקל, הפעלה ותקצוב בתי ספר ללא רישיון ממשרד החינוך, לעתים למרות צו סגירה שהוצא להם; תשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שאינם קיימים; העסקת 1,600 בני זוג, הפעלת כיתות עם פחות מעשרה תלמידים; ניסיונות להעלמת מידע ועוד.

כזכור, הקואליציה תכננה לבטל את סעיף 3א בחוק יסודות התקציב, המשווה את המימון למעיין החינוך התורני ולרשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל לזה הניתן לחינוך הממלכתי. מהלך זה, אם היה מבוצע, היה מביא לקיצוץ של 25% בתקציב שתי הרשתות. ביצועו נדחה בטענה שקודם יש להקים רשת חינוך ממלכתי חרדי ולהציע לבתי הספר החרדיים אפשרות להצטרף אליה. עכשיו מתברר שגם אם יתבצע הקיצוץ, עדיין יהיה תקציב הרשת של ש"ס גדול בהרבה מאשר בשנה שעברה.

אבל מעיין החינוך התורני לא לבד. תקציב החינוך העצמאי של אגודת ישראל יגדל ב-26%, מ-1.74 מיליארד שקל ל-2.185 מיליארד.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "הגדלת התקציב למעיין החינוך התורני כל כך

התקציב גדל למרות דו"ח של משרד האוצר, החושף חשדות לשחיתות ולאי סדרים חמורים במעיין החינוך התורני וקובע כי הרשת יצרה גירעון של 140 מיליון שקל ב-2012

אבסורדית, עד שצריך לשפשף את העיניים כדי להאמין למספרים שמופיעים בספר התקציב. אם הבדיחה לא היתה על חשבון משלמי המסים, ובייחוד על חשבון מצביעי יש עתיד, היה אפשר להתפוצץ מצחוק". רגב ציין ש"על רקע החשדות החמורים לשחיתות שנחשפו בבדיקת משרד האוצר במעיין החינוך התורני, יש מקום לקיצוץ משמעותי בתקציב ובוודאי לא להגדלתו אפילו בשקל אחד עד להשלמת ההליכים התקציביים, הפליליים והמינהליים".

לדברי רגב, "רשת מעיין החינוך התורני מעבירה אלפי ילדים ממסלול של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול ללא השכלה כללית, ללא שירות וללא עבודה, ובחלקה משמשת מסלול החזרה בתשובה במימון המדינה. התקציב הענק שמעניק המשרד לרשת לא יכול להיחשב אלא כמעשה של חבלה בעתיד הלאום. יש לקוות ששר החינוך יתעשת וימנע את הגדלת התקציב".

זה אינו המהלך היחיד בתקציב משרד החינוך שנראה מנוגד לחלוטין לעמדות ולהצהרות של יש עתיד. תקציב קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים של המשרד הוא אחד התקציבים השנויים ביותר במחלוקת ואחד התקציבים התורמים ביותר להישארותם של אברכים בכולל ולהימנעותם מיציאה לעבודה.

ב-2100 פסל בג"ץ את חוקיות הקצבה וקבע שהיא מנוגדת לעקרון השוויון. למרות זאת החליטה הממשלה להמשיך לשלם אותה, תוך שינוי שמה למלגה. בתגובה הוגשה לבג"ץ עתירה של שורת ארגונים, ביניהם חדו"ש, התאחדות הסטודנטים והמרכז הרפורמי לדת ומדינה. כן נערכו שורה של הפגנות נגדה. למרות זאת, תקציב קצבת ההבטחה לאברכים כלל לא קוצץ השנה ונותר 110 מיליון שקל, כמו בשנה שעברה.

לידיעה ב-TheMarker

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?