מכשולי תעסוקה

חברי הכנסת לא מוכנים לעזור בהשמת חרדים בעבודה

אביגדור רבינוביץ', שפתח את דף הפייסבוק "עבודות לחרדים", אומר שבציבור החרדי יש ביקוש לעבודה, אבל נציגיו בכנסת "מפחדים מהתופעה של חרדים שלא נשארים בישיבה ולא רוצים לסייע"

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

"פניתי לחברי כנסת חרדים, אבל הם לא רוצים לעזור. מתי שמעת חבר כנסת חרדי שמבטיח לעזור לחרדי שסיים תואר? הם דואגים רק לאברכים שרוצים ללמוד תורה. אבל אנחנו גדלים והצורך בפרנסה הוא קריטי. זה, לצערי הרב, לא קורה", אומר אביגדור רבינוביץ'. "נראה לי שהם מפחדים מהתופעה הזו – חרדים שמחוברים לרשתות חברתיות, ולא נשארים בתוך הישיבה או בכולל. אז בטח שהם לא רוצים לסייע. יש לי אלף מבקשי עבודה חרדים שהגיעו רק דרך הפייסבוק".

רבינוביץ' פתח לאחרונה את דף הפייסבוק "עבודות לחרדים". מאז החל הדף לפעול, לפני כשלושה חודשים, הצליחו כ-400 גברים ונשים חרדים למצוא עבודה בעזרתו. עד היום הגיעו לדף כאלף פניות.

"כשפתחתי את 'עבודות לחרדים' חשבתי להתמקד בעבודות זמניות לצעירים, אבל אז גיליתי שהמצב הרבה יותר גרוע משחשבתי", אומר רבינוביץ' ל-ynet. "גם אברכים נשואים עם ילדים רוצים תעסוקה – ואין. חרדים וחרדיות שלמדו תואר או רכשו מקצוע נתקלים בבעיה רצינית להתקבל לעבודה".

חרדים רוצים לעבוד, ואף מוכנים לצאת בשכר ממש נמוך – ועדיין לא מוצאים. לכן אין טעם לקצץ בקצבאות

רבינוביץ' מונה כמה סיבות לקושי של חרדים בשוק העבודה. הסיבה הראשונה היא מחסור בהשכלה פורמלית, שלדבריו מהווה מחסום כמעט בלתי עביר. סיבה נוספת היא "המראה החרדי", שלטענתו מעורר רתיעה אצל מעסיקים.

"אני מתמקד במקצועות שלא דורשים הכשרה פורמלית: נהגים וסוכני מכירות", הוא אומר. "אני גם משתף פעולה עם גופים שמציעים קורסים מקצועיים בכל מיני תחומים, הדורשים רק התמקצעות קצרה ולא תואר".

לדבריו, צעירים חרדים "רוצים לעבוד, ואף מוכנים לצאת בשכר ממש נמוך – ועדיין לא מוצאים. לכן אין טעם לקצץ בקצבאות. אם אברך לא יכול לעזוב את הכולל בשביל עבודה, הוא יישאר שם ולא ייצא, כי אין לו בשביל מה. הוא רואה חבר שהלך ולמד שלוש שנים תואר, ואפילו לטלמרקטינג לא מצליח להתקבל. אז למה שיתאמץ?"

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?