עוינות גוברת

התנכלויות לעשרות חיילים חרדים

מאז פרסום מסקנות ועדת פרי גברה העוינות בציבור החרדי כלפי צעירים המשרתים בצבא. בצה"ל חוששים מפגיעה בגיוס

חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. 24.02.2012. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90.חיילי גדוד נצח יהודה החרדי במטווח. החיילים החרדים סובלים מקריאות גנאי והשפלות. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

בשבועות האחרונים, בעקבות מסקנות ועדת השרים בראשות יעקב פרי בנוגע לשינוי הסדר הגיוס, סבלו עשרות חיילים חרדים מהתנכלויות ואלימות. בצבא התקבלו תלונות רבות של חיילים חרדים בעניין זה.

העיסוק הגובר בסוגיית גיוס החרדים הגביר גם את העוינות כלפי המשרתים בצה"ל בקרב הציבור החרדי. היחס לחיילים החרדים החריף לאחר פרסום מסקנות ועדת פרי לפני כשבועיים. בצבא חוששים כי התופעה עלולה להביא לירידה בשיעורי הגיוס של החרדים, כותב עמוס הראל ב"הארץ".

החיילים החרדים התלוננו על קריאות גנאי שהם סופגים ועל מעשי השפלה. כמה מהם סיפרו שצמיגי מכוניותיהם נוקבו, חלקם סיפרו על איומים שקיבלו ועל דרישות כי יפרשו מצה"ל. היו שאמרו כי נמנע מהם להתפלל בשבתות בבתי הכנסת שבשכונות מגוריהם. טענה אחרת היא שילדים הוצא מגנים חרדיים מפני שאבותיהם משרתים בצבא. כן היו דיווחים על הדבקת

עד כה לא נרשמה ירידה במספר המתגייסים החרדים

כרזות בגנות חרד"קים (חרדים קלי דעת) על דלתות בתיהם של חיילים חרדים או בחדרי המדרגות בבתיהם.

למרות ההתנכלויות, עד כה לא נרשמה ירידה במספר המתגייסים החרדים השנה. בין ינואר למאי התגייסו 202 חרדים למסלולי שח"ר – כפול משיעור המתגייסים למסלולים אלה בתקופה המקבילה אשתקד. גם מספר המתגייסים לנח”ל החרדי (גדוד נצח יהודה) כמעט והוכפל בהשוואה לשנה שעברה. עם זאת, ייתכן שהשפעת האווירה העוינת תורגש בגיוס העיקרי של השח”ר בספטמבר הקרוב.

נציגי צה”ל שהופיעו בפני ועדת פרי הזהירו כי ההסתה עלולה להביא גם לפגיעה פיזית בחיילים חרדים. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, מגבש בימים אלה פנייה ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כדי שיורה למשטרה להתחיל בחקירת ההטרדות ולפעול נגד האחראים להן.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?