ייצוג הולם

אושר החוק שיחייב ייצוג לנשים בוועדה למינוי דיינים

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית ולאחר דיון ארוך הצעת חוק, שלפיה בוועדה יהיו לפחות ארבע נשים

ציפי לבני נואמת במליאת הכנסת. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickrשרת המשפטים, ציפי לבני, נואמת במליאת הכנסת. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה, flickr

בתום דיון סוער אישרה הכנסת היום לפנות בוקר את החוק המחייב ייצוג לנשים בוועדה למינוי דיינים. החוק, המבטיח כי בוועדה יהיו לפחות ארבע נשים, אושר בקריאה שנייה ושלישית בארבע לפנות בוקר, לאחר פיליבסטר של הסיעות החרדיות.

עד כה היו בוועדה עשרה חברים: שר המשפטים (שמשמש יו"ר הוועדה) ושר נוסף, שני חברי כנסת, שני הרבנים הראשיים לישראל, שני דיינים של בית הדין הרבני הגדול ושני נציגים של לשכת עורכי הדין. לפי החוק החדש, שיזמו חברות הכנסת זהבה גלאון ממרצ, עליזה לביא מיש עתיד ושולי מועלם מהבית היהודי, הוועדה תורחב ל-11 חברים, מהם לפחות ארבע נשים – שרה, חברת כנסת, נציגה של לשכת עורכי הדין וטוענת רבנית.

בעקבות אישור החוק אמרה גלאון: "החוק החדש מתקן את המציאות המעוותת הקיימת, שבה רק גברים מחליטים בנוגע לסוגיות שמשפיעות בעיקר על חייהן של נשים". בידיעה ב"הארץ" מציינים כי חוות דעת של היועצת המשפטית לוועדת החוקה קובעת כי החובה לבחור בשרה, חברת כנסת ועורכת דין לא תחול על נציגים שכבר נבחרו. שני נציגי לשכת עורכי הדין כבר נבחרו, ולכן

גלאון: החוק החדש מתקן את המציאות המעוותת הקיימת, שבה רק גברים מחליטים בנוגע לסוגיות שמשפיעות בעיקר על חייהן של נשים

בהרכב הוועדה הנוכחי יהיו שלוש נשים. האישה הרביעית תהיה טוענת רבנית שתיבחר על ידי שרת המשפטים, ציפי לבני. בשבוע שעבר בחרה הכנסת בח"כ שולי מועלם ובח"כ אלי ישי כנציגיה בוועדה.

הדיון במליאת הכנסת נמשך שעות רבות, מפני שכל חברי הכנסת החרדים הגישו הסתייגויות לחוק. רבים מהם ניצלו את חצי השעה שעמדה לרשותם כדי לשאת נאומים. ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר: "אי אפשר לשנות את כללי המשחק, תוך כדי המשחק. זאת צביעות. הכנסת הזאת נוגסת כל העת בעניינים יהודיים, שעד היום לא נגעו בהם".

חבר סיעתו, ח"כ ישראל אייכלר, אמר: "זה לא ייאמן, מדובר במדינה שנמצאת כל רגע בסכנת טילים מאיראן, מלבנון ומסוריה ופה מתעסקים בשאלה כמה נשים יהיו פה". ח"כ דוד אזולאי מש"ס אמר כי "מערכת המשפט החילונית זקוקה לתיקון ולא בתי הדין הרבניים שעושים עבודת קודש".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?