מי צריך את המינהלת

לא צריכה שינהלו לי את הזהות

לא רק חילונים ואנשי שמאל מתנגדים להקמת המינהלת לזהות יהודית בראשות הרב אביחי רונצקי, כותבת לירז מאיר ב-ynet. גם בציבור הדתי עוררה הקמתה תחושה של צרימה

ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי נפתלי בנט, במסיבת הניצחון של בנט בפריימריס של המפלגה. 07112012. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90ראש מינהלת הזהות היהודית, הרב אביחי רונצקי, עם מנהיג הבית היהודי, נפתלי בנט. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

החלטת המשרד לשירותי דת להקים את מינהלת הזהות היהודית, שבראשה יעמוד הרב אביחי רונצקי, עוררה הדים בציבור החילוני ובשמאל. אבל גם לא המגזר הדתי הלאומי חלחלה תחושה של צרימה ואי נוחות.

מעניין מי חשב על השם מינהלת הזהות היהודית, כותבת לירז מאיר ב-ynet. "תודה לכם, אבל אני לא צריכה שתנהלו לי את הזהות היהודית", היא ממשיכה.

לדבריה, בראיון לקראת הקמת המינהלת הבהיר רונצקי, בעבר הרב הצבאי הראשי, "שמישהו מאוד רוצה להסביר לי מה נכון וראוי במורשת שלי". לדעתו, הישראלים "רוצים אמת, ולא משהו אקדמי לא ברור". קשה לדעת למה התכוון במלים "אקדמי לא ברור".

אני מודה לרב על שהוא מוכן... להוציא מן החשיכה אנשים כמוני, כמו גם חילונים, שעל פי דבריו יכולים רק להציע שבת של פאבים וטלוויזיה

"אני מודה לרב על שהוא מוכן לחשוף אותי לאמת הנפלאה שלו, ולהוציא מן החשיכה אנשים כמוני, כמו גם חילונים, שעל פי דבריו יכולים רק להציע שבת של פאבים וטלוויזיה", כותבת מאיר. היא קוראת לרב רונצקי לבטא את דעתו באופן בהיר, בלי לזלזל בעמדות אחרות או לבטל אותן.

אפשר לספר על התוכניות של המינהלת גם בלי להאשים פרופסורים בניתוק מהיהדות שהם מלמדים, מסכמת מאיר, בלי להעלות שוב מהארכיון את טענת "העגלה הריקה" "ובלי הניסיון המתנשא להאיר לי דרך, לכבוש את לבי, ללמד אותי תורה או להפריד כיתות".

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?