רפורמה בכיוון חרדי?

ביהדות הרפורמית אוסרים על רבנים זוגיות עם לא יהודים

היברו יוניון קולג', המכון להכשרת רבנים של היהדות המתקדמת, החליט שלא לקבל מועמדים לרבנות הנמצאים בקשר זוגי עם אדם שאינו יהודי

הקמפוס של היברו יוניון קולג' בירושלים. צילום: deror_avi, wikipediaהקמפוס של היברו יוניון קולג' בירושלים. צילום: deror_avi, wikipedia

הנחיה חדשה שהתקבלה בהיברו יוניון קולג', המוסד התורני המרכזי של היהדות המתקדמת, קובעת כי לא יתקבלו ללימודים מועמדים או מועמדות "הנשואים, מאורסים או מחויבים לאדם שאינו יהודי במוצאו או מתוקף התגיירותו".

ההנחיה של המוסד, שהוא המכון להכשרת רבנים רפורמים, מעוררת סערה בתנועה. אלן ליפמן, בוגרת ההיברו יוניון קולג' והרבה של קהילת "קולות חיינו" בברוקלין, כתבה במאמר בעיתון היהודי-האמריקני "פורוורד": "אני רבה רפורמית, קיבלתי הסמכה בשנת 1991, ואני חיה עם בת זוג לא יהודייה מאז שנת 1984. הקמתי קהילה משגשגת, אשר משרתת מאות יהודים. בנוסף, פעלתי למען גיורם של עשרות מועמדי גיור. לו הנחיה שכזו היתה תקפה בזמני, סביר להניח שלא הייתי כיום רבה. כך גם בנוגע לרבנים ורבניות עתידיים".

ראש ארגון הגג של הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה לשעבר, ג'ואל אלפרסון, השיב לליפמן במאמר משלו. "בעיניה של

עיתון הבריטי "אקונומיסט": הרפורמים והקונסרבטיבים באמריקה מאבדים כאחוז אחד ממאמיניהם מדי שנה

ליפמן, רבנים צריכים להידמות לקהילותיהם. אם כך יקרה ביהדות הרפורמית, הדבר לא רק יהווה את סופה של הרבנות הרפורמית, אלא את השמדתה של צורת יהדות זו", כתב.

החשש מפגיעה ביהדות הרפורמית מבוסס על נתונים המראים כי כוחה מצטמצם משנה לשנה. ב-nrg נכתב כי היהדות הרפורמית היא הזרם הגדול ביותר בצפון אמריקה, אבל לפי ידיעה שפורסמה בקיץ הקודם בעיתון הבריטי "אקונומיסט", הרפורמים והקונסרבטיבים באמריקה מאבדים כאחוז אחד ממאמיניהם מדי שנה.

בארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה מציינים כי שיעור הזוגות המעורבים בקרב הרפורמים הוא הגדול ביותר. בקי כספי, סגנית נשיא בכירה ומנכ"לית ארגון הפדרציות היהודיות בישראל, אומרת: "הסמכת הרבנים שבני או בנות זוגם אינם יהודים היא שבשבת לא רעה כדי לבדוק לאן תנשב רוח הרפורמות".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?