ביקורת בבית המשפט העליון

השופט הנדל: "אולי לא צריכים בירושלים רבנים, אם מסתדרים בלי"

המשנה לנשיא העליון, מרים נאור: "או שמבטלים את מוסד הרבנות או שבוחרים". מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "לבטל את הרבנות מטעם. קהילות צריכות רבנים, המדינה לא"

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickr

שופט בית המשפט העליון, ניל הנדל, העלה בדיון ביום שני שעבר את השאלה "אולי לא צריכים [בירושלים] רב, אם מסתדרים 15 שנה [בלי רבנים]". הנדל אמר את הדברים בעתירה שדנה בקביעת מועד לבחירות לרבני העיר ירושלים.

דברי הנדל לא היו ההתבטאות החריפה היחידה בדיון. המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, אמרה: "העניין נמשך עשר שנים וכל עיכוב בו עושה תחושה לא נוחה... המצב בלתי מתקבל על הדעת, כל פעם יש משהו אחר... צריך לעשות קץ לעניין הזה. או שמבטלים את המוסד או שבוחרים". השופטים לא קיבלו החלטה, מכיוון שהם ממתינים להמשך הדיון בעתירה מקבילה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "צדק השופט הנדל כשאמר שירושלים מסתדרת מצוין ללא רבני עיר. התככים האינסופיים והמחלוקות סביב רבנות העיר ירושלים ועכשיו סביב הרבנות הראשית מוכיחים כמה התפקידים האלה

הרב רגב: התככים האינסופיים והמחלוקות סביב רבנות העיר ירושלים ועכשיו סביב הרבנות הראשית מוכיחים כמה התפקידים האלה מיותרים

מיותרים. לא רק שהם אינם מביאים תועלת או כבוד ליהדות, אלא הם גורמים חילול השם ונזק בל יתואר למעמד היהדות בציבור. קהילות צריכות רבנים, המדינה לא. הגיע הזמן שהמדינה תפסיק להעסיק רבנים מטעם ובמקום זה תסייע לקהילות מכל הזרמים ביהדות באופן שוויוני".

שני רבני העיר ירושלים האחרונים, יצחק קוליץ ושלום משאש, נפטרו ב-2003. גם קודם לכן היו הרבנים חולים. על רקע זה אפשר להבין את דברי השופט הנדל, כי מדובר בכ-15 שנה בלי רבנים. מאז לא נערכו בחירות, בין היתר משום ששורת עתירות לבג"ץ מנעו זאת.

את העתירה שנדונה בשבוע שעבר הגישה בשנה שעברה נציגות בתי הכנסת הציוניים בירושלים באמצעות עו"ד אילן קמינצקי. הוא טען כי לאחר שנבחרו כל חברי הגוף הבוחר את רב העיר ירושלים, אין כל סיבה שלא לקבוע מועד קרוב לבחירות.

ראו ידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?