ירי לצורך מניעה

שאל רב אם מותר לירות על נשות הכותל - ונעצר

הרב שאליו הופנתה השאלה באמצעות אתר אינטרנט הגיש תלונה למשטרה

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלתפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. צילום: מיכל פתאל

נער מירושלים שלח באתר האינטרנט "כיפה" שאלה לרב – "האם מותר לירות בנשות הכותל, כשיגיעו להתעטף בטלית ביום ראשון הקרוב ברחבת הכותל?" הרב שאליו הופנתה השאלה הגיש תלונה למשטרה, ובעקבותיה עצרה המשטרה את הנער.

הנער, בן 17, הוא תושב יהודה ושומרון הלומד בישיבה בירושלים. המשטרה עצרה אותו כשהיה בטיול שנתי עם חבריו סמוך לבית שמש. בחקירתו אמר כי לא התכוון לפגוע בנשות הכותל. השאלה הופנתה אל הרב ברוך אפרתי.

הנער שאל, "אם אני (או כל אחד אחר) נמצא ברחבת הכותל, ושם נמצאות נשות הכותל, בלבוש לא צנוע עם טלית ותפילין, ומשחקות עם ספרי תורה, ועושות חילול ה', האם עלי למנוע זאת בירי על הנפשות הרלוונטיות, במידה ולא ניתן למנוע זאת בדרך אחרת?" כאמור, בעקבות השאלה שהגיע אליו באמצעות האתר פנה הרב אפרתי למשטרה.

הרב גם כתב לגולש, בין השאר: "שאלות מעין אלו נועדו מסתמא להצית אש בקרב המחנה שלנו, ולא מגיעות ממקום של לב

אם אני... נמצא ברחבת הכותל, ושם נמצאות נשות הכותל, בלבוש לא צנוע עם טלית ותפילין... האם עלי למנוע זאת בירי על הנפשות הרלוונטיות?

טהור ובקשת ד', ואני תמה מי עומד מאחוריהן ומבקש לדמם את המחלוקת על זהותה היהודית של המדינה היקרה שלנו. הכרעת הרפורמה אינה באלימות, אלא בחיזוק האלטרנטיבה של נאמני התורה הקד', והתרחקות מהם ומהמונם, והרשעה כעשן תכלה כשיגבר אור תושב"ע באומה. לכן אין לנהוג כפי שהצעת, ואת המרץ שלך והרצון לתקן את המציאות תפנה ללימוד תורה ולחינוך הדור הבא לקדושה והשפעה באהבה".

באתר גלי צה"ל מוסיפים כי בסכסוך סביב נשות הכותל גברה האלימות לאחרונה. בשבוע האחרון התקבלו בלשכתו של חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה ובלשכות הרבנים הראשיים ורב הכותל מכתבי איום ונאצה. המכתבים כללו תמונה של אקדח ודרישה לאפשר לנשות הכותל להתפלל כדרכן. במאי רוססו כתובות בגנות נשות הכותל על דלת ביתה של פגי סידור, החברה בהנהלת הארגון.

 לידיעה בגלי צה"לאיך תוכל לפעול?