אי סדרים חמורים

דו"ח של האוצר: חשדות לשחיתות ברשת החינוך של ש"ס

חדו"ש קוראת למשטרה לפתוח בחקירת הממצאים הקשים הנוגעים לרשת מעיין החינוך התורני

חברי שלישיית ההנהגה של שס שר הפנים אלי ישי אריה דרעי ושר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס בכנס פתיחת מערכת הבחירות של המפלגה בבנייני האומה 03.11.2012 צילום :יונתן סינדל פלאש 90שלישיית ההנהגה של ש"ס, אלי ישי, אריה דרעי ואריאל אטיאס, בפתיחת מערכת הבחירות של המפלגה. צילום :יונתן סינדל, פלאש 90

טיוטת דו"ח שהזמינה החשבת הכללית במשרד האוצר חושפת מחדלים חמורים ברשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני. לפי הדו"ח, הרשת הפעילה ותקצבה בשנתיים האחרונות בתי ספר ללא רישיון, שלשניים מהם הוצאו צווי סגירה. הדו"ח גם מציג ראיות לתשלומי שכר פיקטיביים לעובדים, שכלל לא עבדו ברשת ולהעסקת קרובי משפחה ו/או מקורבים.

בתגובה על פרסום הממצאים ב"כלכליסט" קרא סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, למשטרה "לפתוח מיידית בחקירת הממצאים הקשים של משרד האוצר בנושא רשת מעיין החינוך התורני". לדברי אילן, "מדובר באי סדרים חמורים ביותר, המעלים חשדות לכאורה לעבירות פליליות ולמעשי שחיתות. כבר יותר מ-20 שנה נראה כאילו ש"ס מקפידה ששמה לא ייעלם מטורי הפלילים. לא רק שהמפלגה לא החזירה עטרה ליושנה, כמו הסיסמה שלה. ספק אם היה גוף שהשניא כל כך את היהדות והמסורת על אזרחי ישראל וגרם שוב ושוב חילול השם שאין כדוגמתו".

אילן תהה "איך בדיוק יסבירו ברשת לתלמידים ולהוריהם חשדות כמו תשלום משכורות פיקטיביות, העסקת 1,600 בני משפחה וניוד שעות מילדים אוטיסטים למטרות אחרות". לדבריו, "מעיין החינוך התורני היא אחד מארגוני ההחזרה בתשובה הגדולים בתולדות המדינה, שמעביר את התלמידים ממסלול של השכלה כללית, שירות בצבא ועבודה למסלול של השתמטות מהשכלה, השתמטות מצבא והשתמטות מעבודה. עכשיו עולים חשדות כבדים שהדבר נעשה תוך הפרות חוק קשות. אם למישהו היתה דרושה עוד סיבה לצורך לפרק את רשתות החינוך החרדיות המפלגתיות ולהקים רשת ממלכתית חרדית, אין ספק שדו"ח האוצר מספק אותה". הדו"ח גובש בחודשים האחרונים על ידי משרד רואי החשבון הוגן, גינזבורג, יודלביץ ושות', לבקשת אגף החשב הכללי באוצר בראשות מיכל עבאדי־בויאנג'ו. בהכנתו היה מעורב גם סגנה, יאיר טל.

שחר אילן: כבר יותר מ-20 שנה נראה כאילו ש"ס מקפידה ששמה לא ייעלם מטורי הפלילים

תומר אביטל מפרסם ב"כלכליסט" ממצאים חמורים נוספים מהדו"ח. לפי הממצאים, לעובדי הוראה רבים במעיין החינוך התורני שולמו תשלומים עודפים באמצעות פעלולים חשבונאיים. לדוגמה, הם קיבלו קצובת ביגוד ודמי נסיעות מוכפלים. בדו"ח נכתב גם, שבנתוני יולי ואוגוסט 2012 אותרו לפחות 21 עובדים שקיבלו באחד מחודשי פגרת הקיץ הפרשי שכר רטרואקטיביים בהיקף העולה על 20 אלף שקל ברוטו. באופן זה שולמו כמיליון שקל לעובדים, שמרביתם תוגמלו על חודשים שבהם כלל לא עבדו.

נמצאו גם דפוסים חריגים בכל הנוגע לפיצויי פיטורים. למנהלת סמינר אחת, לדוגמה, הופרשו פיצויי פיטורים בסך של כ־9,000 שקל, אף על פי שהיא כלל לא סיימה את העסקתה ברשת. בדו"ח נכתב כי זאת רק דוגמה אחת מתוך 45 מקרים דומים. בנוסף נופחו תשלומי פרישה, ודיווחי נוכחות "טויבו באופן ידני".

מחברי הדו"ח מצאו כי הרשת ניידה שעות בניגוד לנהלים, על פי החלטה בלעדית של מנכ"ל הרשת ולעתים תוך פגיעה בתלמידים הזכאים אישית לשעות אלה, מפני שהם סובלים מלקויות למידה או מאוטיזם, או זכאים לשעות שילוב או ללימודים בכיתה מקדמת וכדומה.

דו"ח משרד האוצר מתייחס לתקופה שבה עמד בראש הרשת יואב בן צור, שהוחלף לפני חודש במרדכי מרדכי. מעיין החינוך התורני סיימה את שנת 2012 בגירעון תקציבי של 140 מיליון שקל, שכוסה במלואו מתקציב המדינה.

רשת החינוך של ש"ס משתייכת למוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי, המתנהלים בפיקוח משרד החינוך. הרשת הוקמה בשנות השמונים. בישיבות של הרשת אין לימודי ליבה. בשנת הלימודים תשע"ג למדו בה כמעט 35 אלף תלמידים ב־173 מוסדות של מעיין החינוך התורני. הרשת מתוקצבת על ידי המדינה. ב־2012 היא קיבלה 558 מיליון שקל מהמדינה.

לידיעה ב"כלכליסט"

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?