התעללות משתלמת

בי"ד רבני: התעללות מינית בילדה אינה עילה לכפיית גט

אשה שבעלה הורשע וישב בכלא בגלל ביצוע מעשים מגונים בבתם המשותפת, הגישה תביעת גירושים. בית הדין קיבל את התביעה, אבל קבע כי אין לכפות את הגט על הבעל

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אב לשני ילדים נעצר לפני כשנתיים, בחשד שעשה מעשים מגונים בבתו במשך כמה שנים. במסגרת עסקת טיעון הוא הורשע בשישה סעיפים של מעשים מגונים ואינוס קטין, ונגזר עליו עונש של שמונה שנות מאסר ותשלום פיצויים בסך 75 אלף שקל לבת שאנס.

לאחר מעצרו ביקשה אשתו, שעד אז לא ידעה על ההתעללות המינית בבתה, להתגרש ממנו. אבל בבית הדין הרבני נתקלה במכשול. באמצעות עורכת הדין בתיה אשורי הסבירה האשה, כי המעשים המחרידים שעשה בעלה בבתם הרסו את חייה של הבת ופגעו במשפחה כולה. היא הוסיפה כי ששת הסעיפים שבהם הורשע הם רק חלק קטן ממסכת חמורה הרבה יותר של התעללות מינית, מעשים מגונים ואינוס.

הבעל תבע מאשתו שלום בית. עורך הדין אייל עוז כותב ב-ynet, כי בדיון בבית הדין הרבני סירב הבעל לתת גט לאשתו,

הבעל הורשע בשישה סעיפים של מעשים מגונים ואינוס קטין

טען כי אין עילה לגירושים ודרש כי תיפגש עמו בכלא. הדיינים נענו לדרישת הבעל ושלחו את האשה להיפגש עמו בכלא. גם לאחר הפגישה, היא לא הסירה את תביעת הגירושים. הבעל הסכים לבסוף לגירושים.

בפסק דינם הביעו הדיינים, הרבנים מיכאל עמוס, שניאור פרדס ואריאל ינאי, סלידה ממעשיו החמורים והדגישו כי חילל את נפשה, גופה וכבודה של בתו במשך שנים.

הדיינים חייבו את הבעל במתן גט, אבל הוסיפו שני סייגים: הראשון, הגט לא יהיה בכפייה, משום שלדבריהם במקרה זה לא מתקיימות העילות הנדרשות בהלכה לכפיית גט. השני, הבעל ישלם לאשה את הכתובה ותוספות על הכתובה רק לאחר שהליך חלוקת הרכוש בבית המשפט לענייני משפחה יגיע לסיומו.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?