סקר מכון סמית בהזמנת חדו"ש:

83% מהחילונים: לא נתנגד לנישואים של בן משפחה עם מי שאביו יהודי ואמו לא

בסקר, המתפרסם לרגל כנס הפתיחה של השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם בכנסת, אמרו 57% מהציבור היהודי כולו שלא יתנגדו לנישואים כאלה

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים, יולי 2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

57% מהציבור היהודי ו-83% מהחילונים אינם מתנגדים לכך שבן משפחה שלהם יינשא לבן זוג או לבת זוג ממשפחת עולים, שאביו יהודי ואמו לא. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. הנתונים מתפרסמים לרגל כנס הפתיחה של השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם, בראשות ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ, שנערך אתמול בכנסת. הכנס עסק במאבק למען חופש הבחירה בנישואים. הסקר נערך באמצע ינואר בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

שאלת הסקר היתה "האם תהיה לך התנגדות עקרונית לכך שבן או בת משפחה שלך יינשאו לבן / בת זוג ממשפחת עולים שאביו יהודי ואמו לא?" כלומר, מדובר בבן זוג שאינו יהודי על פי ההלכה האורתודוקסית. בקרב העולים עצמם, 77% אמרו שלא תהיה להם התנגדות לכך, אבל 23% הבהירו שיתנגדו לנישואים כאלה. בקרב האוכלוסייה הדתית והחרדית תהיה התנגדות גורפת: 93% אצל הדתיים ו-94% אצל החרדים.

חשוב לציין שמחקר "מדד הדת והמדינה" השנתי, שעורך מכון סמית בשביל חדו"ש, מגלה באופן עקבי תמיכה של כ-60% מהאוכלוסייה היהודית בהכרה של ישראל בכל סוגי הנישואים (כולל נישואים אזרחיים ונישואים של הזרם הרפורמי והזרם

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: אסור להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית שיצרו הבחירות להנהגת נישואים אזרחיים

הקונסרבטיבי). במדד 2012, שפורסם בספטמבר האחרון, נרשמה תמיכה של 59% בהכרה בכל סוגי הישואים. בקרב העולים 90% תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים ובקרב החילונים – 86%. גם 85% מהמתכוונים להצביע יש עתיד הביעו תמיכה בהכרה בכל סוגי הנישואים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "הממצאים מוכיחים באופן חד משמעי שהציבור הרחב מעוניין בנישואים אזרחיים ובהכרה בנישואים של כל הזרמים. זאת, הן כביטוי לתמיכה הרחבה בציבור בחופש הדת והן מתוך רצון להבטיח אפשרות שילובן וקליטתן של משפחות העולים ולאפשר להן להינשא. רוב הציבור דוחה בבירור את המציאות הקיימת, שבה נשללת ממאות אלפי עולים זכות האדם הבסיסית של הקמת משפחה".

רגב ציין, ש"הבחירות יצרו הזדמנות היסטורית להנהיג נישואים אזרחיים כפי שהתחייב יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שוב ושוב. אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו". רגב קרא לבית היהודי להכיר בכך ש"יש מעט נושאים שמפלגים את העם כמו המונופול האורתודוקסי הקנאי על הנישואים והגירושים". לדבריו, "לא רק שהנהגת נישואים אזרחיים לא תביא פילוג. היא תקרב את הציבור הרחב ליהדות ותקרב בין חלקי העם".

לידיעה ב-nrg

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?