סרבני מיצ"ב

בג"ץ: לחייב את החינוך החרדי במבחני מיצ"ב

נשיא בית המשפט העליון הבהיר כי אם לא יחול שינוי, לא יהיה מנוס מהפעלת סנקציות נגד מוסדות שלא ישתפו פעולה

ילדים בתלמוד תורה בביתר עילית בתחילת שנת הלימודים תשעג 19.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgילדים בתלמוד תורה בביתר עילית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בג"ץ הורה למשרד החינוך לגבש בתוך 100 ימים מתווה להשתתפות של מוסדות החינוך החרדיים במבחני המיצ"ב, שבהם חייבים להשתתף כל בתי הספר הממלכתיים בישראל. בכך נענו השופטים בראשות נשיא בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לעתירה של המרכז הרפורמי לדת ומדינה.

בעתירה שהגישה לבג"ץ דרשה התנועה הרפורמית לשלול תקציבים מבתי הספר שיסרבו להיבחן בבחינות המיצ"ב. בדיון בעתירה אמר גרוניס, כי על משרד החינוך "להבהיר שאם לא יחול שינוי לא יהיה מנוס מהפעלת סנקציות... אני מציע לעורכי הדין להגיד ללקוחות שיתחילו לקחת את העניינים ברצינות".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על ההחלטה החשובה של בג"ץ ואמר ש"היא צעד קדימה במהלך החיוני של החלת חובת תוכנית ליבה בחינוך החרדי". לדברי רגב, "כאשר ייערכו הבחינות ייחשף במלוא מערומיו בלוף תוכנית הליבה במוסדות החרדיים לבנים, ויתברר שגם המעט הנלמד והמכונה על ידי משרד החינוך 'ליבה' אינו תואם את המקובל והדרוש, וכי הם אינם מלמדים כמעט לימודים כלליים.

"הבוחר יצר שעת כושר היסטורית להכללת לימודי הליבה בחינוך החרדי", הוסיף רגב. "על התנועה, אשר הבטיחה במפורש במצעה לדרוש את תוכנית הליבה, ועל יש עתיד והבית היהודי, לעמוד על שלוש דרישות שאין חיוניות מהן לעתיד הכלכלה של מדינת ישראל: לא יתוקצב מוסד שאינו מלמד ליבה מלאה; תונהג בחינוך החרדי תוכנית ליבה אמיתית, ולא התוכנית הפיקטיבית הנהוגה שם עכשיו; יבוטל החוק המאפשר לתקצב ישיבות לגילאי תיכון בלי שילמדו שעת לימוד כללית אחת. יש להעמיד את

הרב רגב: כאשר ייערכו הבחינות ייחשף במלוא מערומיו בלוף תוכנית הליבה במוסדות החרדיים

ההנהגה החרדית בפני הבחירה: אם היא נחושה להמשיך בחינוך לבורות ולחבל בעתיד התלמידים והמדינה, שתעשה זאת על חשבונה ולא על חשבון משלם המסים".

בדיון בבג"ץ נמנע משרד החינוך מלהסביר את עמדתו, שלפיה "מסתמנת הרחבה נוספת" של בחינות המיצ"ב בחינוך החרדי. באת כוח המשרד, עורכת הדין שוש שמואלי, אמרה בין השאר כי "לא סוכם על מספר בתי הספר". השופטת דפנה ברק-ארז שאלה בכמה בתי ספר מדובר, אבל שמואלי השיבה כי "הפרטים עדיין לא נסגרו".

התנועה הרפורמית עתרה לבג"ץ במאי 2010. "ישראל היום" מציין כי לאחר הגשת העתירה הגדיל משרד החינוך את מצבת המפקחים על החינוך החרדי. ב-2011 הודיע משרד החינוך לבג"ץ, כי גובשה הסכמה עם מוסדות מעיין החינוך התורני של ש"ס, שישתתפו בבחינות המיצ"ב שיעברו התאמות מסוימות.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר: "הטמעת לימודי הליבה בכל מערכות החינוך היא סוגיה גורלית לעתידה של החברה הישראלית לא פחות, ואולי אף יותר, משאלת השוויון בנטל השירות".

ב"הארץ" נכתב כי מתשובת המדינה לבג"ץ עולה כי מוסדות המשתייכים למעיין החינוך התורני מקיימים בחינות מיצ"ב במתכונת חלקית ביותר – רק בכיתות ה' (ולא בכיתות ב' וח') ורק במתמטיקה ושפת אם, אך לא במדעים ובאנגלית. המוסדות המשתייכים לחינוך העצמאי מסרבים בתוקף לקיים את בחינות המיצ"ב. במוסדות החרדיים לא לומדים כלל אנגלית וממעטים מאוד ללמוד מדעים, ומכאן ההתנגדות לעריכת מבחני מיצ"ב במקצועות אלה. משרד החינוך מנסה לקדם את עריכת בחינות המיצ"ב במוסדות החרדיים בהסכמה ובהידברות.

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?