חרפה בכותל המערבי

חדו"ש: מעצר נשות הכותל – מנהג בזוי שמרחיק מישראל את יהודי העולם

עשר מנשות הכותל עוכבו לחקירה לאחר שהתפללו לכבוד ראש חודש אדר. בתפילה השתתפו גם צנחנים שלחמו לשחרור הכותל ב-1967

 יו''ר המרכז לפלורליזם יהודי ענת הופמן נעצרת במהלך תפילת נשות הכותל. 17.10.2012. צילום מיכל פטאל יו''ר נשות הכותל, ענת הופמן, נעצרת בתפילה בכותל המערבי. צילום: מיכל פתאל

בתגובה על מעצרן של עשר מנשות הכותל היום אומר סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, כי "מעצרן של נשות הכותל מדי ראש חודש על רקע אמונתן הפך למנהג בזוי. הוא חרפה ואבן דרך בהידרדרות חופש הדת בישראל".

לדברי אילן, "התנכלות כזאת של השלטון לחופש הדת ולמעמד האישה קיימת רק בקיצוניות שבמדינות האיסלאם הקיצוני. היא גורמת לישראל נזק הסברתי עצום ברחבי העולם ובייחוד בקרב יהודי ארצות הברית, שרואים בנשות הכותל סמל למאבק לחופש דת. כך מרחיקה ישראל ממנה את חשובי התומכים בה. במקום לחקור את נשות הכותל, ראוי שהמשטרה תמצא את הבריונים התוקפים אותן שוב ושוב ותטפל בהם".

בין עשר הנשים שנעצרו בתום התפילה לכבוד ראש חודש אדר היו יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, מנהלת הארגון, לזלי זקס, וסוזן סילברמן – אחותה של הקומיקאית הידועה שרה סילברמן. בתפילה ברחבת הכותל השתתפו כמאה מחברות ארגון נשות הכותל. הן התעטפו בטליתות והתפללו.

ב-ynet נכתב כי תפילתן במקום מנוגדת לפסיקת בג"ץ, שקבע כי לארגון נשות הכותל אסור להתפלל ברחבת הכותל המערבי. שש מהנשים שנעצרו שוחררו לאחר שהסכימו להתרחק מהכותל לתקופה של 15 יום. כמה מהעצורות לא הסכימו לתנאים המגבילים, בהן הופמן וזקס, אבל שוחררו לבסוף. בתפילה השתתפו צנחנים בודדים, שנטלו חלק בקרבות לשחרור הכותל

הדעת איננה סובלת כי דווקא במדינת ישראל, נשים יהודיות לא תוכלנה להתפלל לפי אמונתן

המערבי במלחמת ששת הימים. בימים האחרונים קראו כמה מהצנחנים הוותיקים לחבריהם לבוא להביע הזדהות עם "משחררות הכותל של ימינו".

עו"ד דוד ברהום, המייצג את הנשים שעוכבו, אמר, "היתה תפילה מאוד מנומסת ומכובדת. זה פשוט אבסורד. זה אולי נוגד את פסיקת בג"ץ, שלפיה התעטפות נשים בטלית היא לא מנהג המקום, אבל השאלה היא אם היתה הפרה של הסדר הציבורי ואם מה שקרה מצדיק מעצר".

גם הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר כי התפילה התנהלה ללא הפרעה לסדר הציבורי. קריב קרא לכל המפלגות "לשים את נושא חופש הדת בישראל על סדר היום במשא ומתן הקואליציוני. הדעת איננה סובלת כי דווקא במדינת ישראל, נשים יהודיות לא תוכלנה להתפלל לפי אמונתן".

לאחרונה פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, בניסיון לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי.

לפני שבועות מעטים הגישו חדו"ש, התנועה הרפורמית, ארגוני נשים ותנועות פלורליסטיות נוספות עתירה לבג"ץ, בדרישה לפרק את הקרן למורשת הכותל ולהפקיע את ניהול האתר מידיו של רב הכותל. העותרים טענו: "דרישות ההפרדה והצניעות בכותל הפכו את הרחבה לאתר תפילה חרדי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?