תיאום גלוי

נדחתה בקשת קרטל העמותות החרדי לצו ביניים נגד תוצאות מכרזי חריש

העמותות החרדיות הגישו עתירה נגד פסילתן במכרז לבניית דירות בעיר החדשה

רחוב בישוב חריש שבמקומו מוקמת עתה עיר חרדית. 14032010 צילום גיל יערי פלאש 90.jpgרחוב בחריש. צילום: גיל יערי, פלאש 90

בית המשפט המחוזי בחיפה דחה את בקשתן של העמותות החרדיות שהתמודדו במכרז לבניית דירות בעיר חריש, להוצאת צו ביניים להקפאת הליכים הקשורים למכרזים. כזכור, ועדת המכרזים במינהל מקרקעי ישראל החליטה לפסול את הצעותיהן של העמותות החרדיות בגלל תיאום מחירים.

הבקשה לצו ביניים נכללה בעתירה שהגישו העמותות החרדיות בסוף השבוע, נגד החלטת ועדת המכרזים במינהל מקרקעי ישראל לפסול את הצעותיהן. העתירה היא נגד משרד השיכון, מינהל מקרקעי ישראל, ועדת המכרזים של המינהל והעמותות והקבלנים שזכו במכרז.

עתירת העמותות החרדיות כוללת שתי טענות מרכזיות. לפי האחת, לא רק הקבוצות החרדיות התנהלו בתיאום. אם אכן היה תיאום כלשהו בין העמותות החרדיות, הוא היה גלוי. העמותות מוסיפות כי חומר המצוי בידן מוכיח שהקבוצות האחרות תיאמו ביניהן הצעות כדי לזכות בקרקע במחיר מינימלי.

לפי הטענה השנייה, החלטת ועדת המכרזים לא היתה סבירה והסבה הפסדים עצומים לקופת המדינה – ומשום כך דינה להתבטל.

לטענת העמותות החרדיות, חומר המצוי בידן מוכיח שהקבוצות האחרות תיאמו ביניהן הצעות

מקורות בציבור החרדי אמרו ל-ynet, כי חריש תהיה עיר חרדית בסופו של דבר. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, אמר מיד לאחר ההודעה על פסילת העמותות החרדיות במכרז כי בחריש תיבנה עיר חרדית. בציבור החרדי הוסיפו כי ינהלו מאבק ללא פשרות, ואם יהיה צורך בכך יגיעו גם אל בית המשפט העליון.

מקורות חרדיים הוסיפו, כי הם ממליצים שהעמותות הזוכות ישיבו לרוכשים את כספם, משום שההליך המשפטי נמצא רק בתחילתו ויחלוף זמן עד שתתקבל החלטה בבית המשפט.

עו"ד יהודה זהבי, המייצג את הקבוצה החילונית "חריש הירוקה" שעמדה מאחורי הבקשה לפסול את העמותות החרדיות, אמר: "לאחר שקראתי את העתירה רווח לי. אם בעבר נזהרתי ואמרתי כי התיאום בהצעות נעשה לכאורה, כיום אין ספק שיש תיאום פסול והתנהלות כקרטל – שאף מצריכה התערבות של גורמי חקירה פלילית".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?