אחוות משחררים

צנחנים ששחררו את הכותל תומכים בנשות הכותל

ישתתפו בתפילה לראש חודש אדר ברחבת הכותל, יחד עם הנשים "משחררות הכותל"

''שחרור הכותל מחדש''. צילום של נשות הכותל, ליד צילום הצנחנים בכותל המערבי. צילום: דוד רובינגר''שחרור הכותל מחדש''. צילום של נשות הכותל, ליד צילום הצנחנים בכותל המערבי. צילום: דוד רובינגר

בתפילה של נשות הכותל בראש חודש אדר, החל מחר (שני), ישתתפו גם חלק ממשחררי הכותל המערבי – לוחמים בחטיבת הצנחנים במלחמת ששת הימים. נציגי הלוחמים מ-1967 יבואו לרחבת הכותל חבושים בכובעים אדומים, כתחליף לכומתות הצנחנים. הצנחנים באים כדי להפגין תמיכה בנשים, שבהן הם רואים "משחררות הכותל" של ימינו.

את ההפגנה יזמו נשות הכותל. קובי נחשוני כותב ב-ynet כי מיכה עשת, ממשחררי הכותל, הרים את הכפפה. במכתב לחבריו מ-1967 קרא עשת: "בואו נתגייס לעלות שוב לירושלים ולתמוך בנשים אמיצות אלו".

"את הכותל שחררנו לעם היהודי כולו... אבל עד היום אין הוא ממש חופשי והוא 'נשלט' על ידי עמותת מורשת הכותל המערבי והרב שמואל רבינוביץ", הסביר עשת. "הם שמכתיבים מה מותר ומה אסור, למי מותר להתפלל ובעיקר למי לא מותר להתפלל, איזה לבוש מתאים ואיזה לבוש לא מתאים, מה צנוע ומה לא צנוע – ולרשותם שומרי סדר שפועלים אף בגסות ובכוח".

אחד הצנחנים שהוזמנו להפגנה דחה את הטענות כי תפילתן של נשות הכותל היא "פרובוקציה מיותרת". לדבריו, דווקא

את הכותל שחררנו לעם היהודי כולו... אבל עד היום אין הוא ממש חופשי והוא 'נשלט' על ידי עמותת מורשת הכותל המערבי

"אנשים בצד השני" מחפשים כל העת חיכוכים עם חברות הקבוצה. "בכמה נשים מדובר בסך הכל, שבמשטרה ובקרן למורשת הכותל מרגישים כל כך מאוימים מהן כל ראש חודש?" תהה.

לא כל הצנחנים מסכימים לכך. אחד מהם, אליעזר שפר, מתנגד לשימוש שעושים חבריו במורשת הקרב של החטיבה. לדבריו, "פעילות נשות הכותל היא פרובוקציה מיותרת". לדבריו, מעולם לא נתקל בהדרת נשים ברחבת הכותל. "רבבות מגיעות לעזרת הנשים וכמעט לא מתערבים להן בסדרי התפילה", אמר שפר. "מי שבאה לא במטרה להתגרות אלא כדי להתפלל, יודעת שזה נכון. זו תהיה טעות מצד הצנחנים להתערב בזה".

מלשכת רב הכותל נמסר: "אנו מוקירים ומעריכים את הצנחנים שזכו להיות בין משחררי הכותל המערבי, והרב פתוח לשוחח איתם בעניין זה כמו שעשה בעבר. על כולנו להתגייס לעשות הכל, כדי שהמחלוקות והדעות השונות לא יבוטאו במקום שצריך לאחד את כולנו".

לפני כחצי שנה הצטלמו "נשות הכותל" בפוזת הצנחנים משחררי הכותל, באזור "קשת רובינסון". הצלם חתן פרס ישראל, דוד רובינגר, שצילם את התמונה המקורית, צילם גם את הנשים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?