ללא מגע

נשות הכותל דורשות: שהשוטרים ישמרו נגיעה

פנו למפכ"ל בבקשה, ששוטרים שמעורבים באירועי התפילה שהן עורכת בכל ראש חודש יימנעו ממגע פיזי איתן

תפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. 17.10.2012. צילום: מיכל פטאלתפילת נשות הכותל בראש חודש חשוון תשע''ג. צילום: מיכל פתאל

נשות הכותל פנו למפכ"ל המשטרה ולשר לביטחון פנים, בדרישה ששוטרים המתערבים באירועי התפילה שהן מקיימות ברחבת הכותל יימנעו ממגע פיזי איתן.

"לאור ריבוי המקרים בשנה האחרונה, שבהם שוטרים גברים אחזו פיזית במתפללות והובילו אותן בכוח לתחנת המשטרה – אני פונה אליך בבקשה דחופה להנחות את מפקד משטרת ירושלים, כי יפעל לתדרך את הכוחות בשטח הכותל להימנע ממגע פיזי בין שוטרים-גברים למתפללות", כתבה יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן.

המכתב נשלח למפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, ולשר יצחק אהרונוביץ, לקראת התפילה לרגל ראש חודש אדר, שתהיה ביום שני הקרוב. ב-ynet נכתב כי התפילה הפעם אמורה להיות בעלת משמעות רבה מהרגיל, מפני שאמורה להשתתף בה קבוצה גדולה של תומכות שאינן נמנות עם המתפללות הקבועות.

הופמן הוסיפה כי המגע הפיזי של השוטרים הוא "חציית קו אדום, הפוגע במתפללות מבחינה דתית והלכתית". לדבריה, אין צורך בהפעלת כוח ובמגע פיזי כדי לעצור את חברות הקבוצה – שכן בדרך כלל הן משתפות פעולה עם השוטרים. "במקרה ונוצר

המכתב נשלח למפכ"ל ולשר לביטחון פנים לקראת התפילה לראש חודש אדר, ביום שני הקרוב

הצורך, אבקש כי תנחה את הכוחות בשטח לפעול באמצעות שוטרות, על מנת לשמור על כבוד המתפללות ואמונתן", כתבה.

בכיר במשטרת ירושלים אמר: "מוטב שנשות הכותל יתרכזו בשמירה על החוק על פי פסיקת בג"ץ, ולא בשיוכם המגדרי של אוכפי החוק ברחבת הכותל המערבי".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פנה לאחרונה ליו"ר הסוכנות, נתן שרנסקי, וביקש ממנו לגבש הסכם שיביא לקץ המחלוקת בנוגע לצביון הדתי של הכותל המערבי, מתוך שאיפה שכל יהודי יוכל לבקר באתר ולהתפלל בו על פי אמונתו.

לפני כחודש הגישו חדו"ש, התנועה הרפורמית, ארגוני נשים ותנועות פלורליסטיות עתירה לבג"ץ בדרישה לפרק את הקרן למורשת הכותל ולהפקיע את ניהול האתר מידיו של רב הכותל. העותרים טענו כי "דרישות ההפרדה והצניעות בכותל הפכו את הרחבה לאתר תפילה חרדי".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?