ישראבלוף לא חינוכי

סקר חדו"ש: 77% תומכים בחיוב לימודי ליבה במוסדות חרדיים

רוב מצביעי מפלגות הקואליציה ואף רוב מצביעי הליכוד והציונות הדתית שותפים לעמדה זו. מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "הפוליטיקאים בוגדים בחובת הנאמנות שלהם כלפי המדינה וחוקיה, מצפצפים על מצביעיהם ומסכנים את עתידה הכלכלי והחינוכי של מדינת ישראל"

תמיכה בחיוב לימודי ליבה לפי הצבעה בבחירות במרץ 2021תמיכה בחיוב לימודי ליבה לפי הצבעה בבחירות במרץ 2021

החדשות הפוליטיות עוסקות בימים האחרונים בין השאר בשאלה האם אגודת ישראל ודגל התורה יילכו יחד לבחירות או יתפלגו. מוקד המתח הוא השאלה "ההשקפתית", כפי שהם מתארים אותה, האם יישמר "טוהר" החינוך החרדי לבנים מפני לימודי הליבה, כפי שדורשת דגל התורה, או שיכילו את מהלכי משרד החינוך וחסידות בעלז, המבוססים על תמריצים כלכליים בתמורה להנהגת לימודי ליבה במוסדות חרדיים.

על רקע הדברים, והחשיפה החוזרת לכך שמערכת החינוך החרדי לבנים של המפלגות החרדיות מערימה על המדינה ואינה עומדת בחובותיה ללמד לימודי ליבה, מפרסמת עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון סקר שערך בהזמנתה החודש מכון סמית. בסקר נבדקו עמדות הציבור היהודי הבוגר בשאלה האם יש לחייב בלימודי ליבה את מוסדות החינוך החרדיים הפועלים במימון המדינה.

על פי ממצאי הסקר, 77% מהציבור היהודי הבוגר בישראל סבורים כי יש לחייב את מוסדות החינוך החרדיים בלימודי ליבה בדיוק

71% ממצביעי הליכוד ו-56% ממצביעי הציונות הדתית תומכים בלימודי ליבה במוסדות חרדיים

כמו שנדרש מבתי ספר ממלכתיים. 63% סבורים כי אם החרדים יסרבו ללימודי ליבה יש לשלול מהם כליל מימון מקופת המדינה, ו-14% סבורים כי אפשר להסתפק בקיצוץ של 50% במימון מקופת המדינה. רק 23% סבורים כי אין לחייבם בלימודי ליבה ויש לאפשר להורים לבחור חינוך ללא לימודי ליבה לילדיהם, בלי לפגוע במימון שהם מקבלים מקופת המדינה.

לתמיכה בחיוב לימודי ליבה ובקיצוץ תקציבי המוסדות שלא יעשו זאת שותפים רוב מצביעי מפלגות הקואליציה ואף הליכוד. לדוגמה, בחיוב מוסדות חרדיים בלימודי ליבה תומכים 94% ממצביעי יש עתיד, 97% ממצביעי העבודה, 100% ממצביעי ישראל ביתנו, 95% ממצביעי כחול לבן ואף 84% ממצביעי ימינה. גם בקרב מפלגות האופוזיציה, 71% ממצביעי הליכוד ו-56% ממצביעי הציונות הדתית תומכים בלימודי ליבה במוסדות חרדיים.

לעמדה כי יש לחייב לימודי ליבה במוסדות החינוך החרדיים שותפים 95% מהציבור החילוני, רוב גדול של הציבור המסורתי ואף כמחצית מהציבור הדתי הלאומי.

תמיכה בחיוב לימודי ליבה לפי רמת דתיותתמיכה בחיוב לימודי ליבה לפי רמת דתיות

הסקר בוצע טלפונית בין 9 ל-11 באוגוסט 2022 בקרב 800 איש, כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. טעות הדגימה: ±3.5%.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, התייחס לממצאי הסקר ואמר: "הגיע הזמן להפסיק את המשחק ואת עצימת העיניים הצינית מצד כל המפלגות. מדובר בהפרה חמורה ונמשכת של החובה החוקית ללמד לימודי ליבה, ושותפים לה גם משרד החינוך ושאר גורמי אכיפת החוק. זו אחת הדוגמאות הבולטות לכך שפוליטיקאים מימין, משמאל ומהמרכז, בוגדים בחובת הנאמנות שלהם כלפי המדינה וחוקיה, מצפצפים על מצביעיהם ומסכנים את רווחתה הכלכלית ואיכותה החינוכית של מדינת ישראל".

עוד הדגיש רגב כי "ההתקפות הקשות של ההנהגה החרדית נגד חסידות בעלז מראות את הציניות וההונאה המאפיינות את החינוך החרדי לבנים. בנימין נתניהו מודע לכך, ובמקום ללטף את משה גפני וחבריו ולסייע להם להמשיך לחסום את לימודי הליבה, הגיע הזמן שיפגין מנהיגות ויפנים שלמשחק הזה צריך לשים סוף. לימודי הליבה חיוניים להבטחת עתידה של מדינת ישראל ואין להשאירם בקטגורייתאיך תוכל לפעול?