מצביעים בעד חופש נישואין

סקר לקראת ט"ו באב: רוב מצביעי מפלגות הקואליציה דורשים חופש נישואין בישראל

לכמחצית מהציבור היהודי הבוגר חשוב שהמפלגה שבה יתמכו בבחירות הקרובות תדרוש חופש בחירה בנישואין, כלומר אפשרות לנישואין אזרחיים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש

תמיכה בחופש נישואין לקראת בחירות 2022תמיכה בחופש נישואין לקראת בחירות 2022

סקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לקראת ט"ו באב, חג האהבה, ולקראת הבחירות הקרובות, מצא כי לרוב גדול של מצביעי מפלגות הקואליציה הנוכחית חשוב שהמפלגה שבעדה יצביעו בבחירות הקרובות תדרוש חופש בחירה בנישואין בישראל, כלומר אפשרות לנישואין אזרחיים. דרישה כזאת חשובה ל-94% ממצביעי העבודה, 95% ממצביעי מרצ, 73% ממצביעי יש עתיד, 76% ממצביעי ישראל ביתנו ו-71% ממצביעי כחול לבן ותקווה חדשה.

הסקר בדק את עמדת מצביעי המפלגות המתמודדות על קולות הציבור בבחירות הקרובות. לשאלה זו יש חשיבות לנוכח הרצון שהביעו חלק ממנהיגי מפלגות הקואליציה הנוכחית, אשר מודעים לחשיבות חופש הנישואין ובהסכמיהם הקואליציוניים הכניסו דרישה לאלטרנטיבה לנישואין ברבנות אך לא מימשו אותה. עתה מביעים מנהיגים אלה שאיפה לשותפות עם המפלגות החרדיות בקואליציה הבאה, ומכיוון שברור כי מפלגות אלה מנעו עד היום חקיקת נישואין אזרחיים, חדו"ש בדקה אם למצביעיהם חשוב חופש נישואין בישראל.

כמחצית [49%] מהציבור היהודי הבוגר השיבו שחשוב להם שהמפלגה שבעדה יצביעו בבחירות הקרובות תדרוש חופש בחירה בנישואין בישראל, כלומר אפשרות לנישואין אזרחיים. בקרב הציבור החילוני עולה שיעור זה ל-73%. גם בקרב מצביעי הליכוד 39% השיבו שהדבר חשוב להם. 

הדרישה לנישואין אזרחיים חשובה ל-94% ממצביעי העבודה, 95% ממצביעי מרצ ו-73% ממצביעי יש עתיד

זה שנים מצביעים סקרי חדו"ש על תמיכה של רוב גדול בהנהגת חופש בחירה בנישואין וחקיקת אפשרות לנישואין אזרחיים. הסקרים הקודמים מצביעים על תמיכה של כשני שלישים מהציבור היהודי הבוגר בהכרה שווה של המדינה בנישואין אזרחיים, רפורמיים וקונסרבטיביים כמו בנישואין האורתודוקסיים.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, התייחס לממצאי הסקר ואמר: "רצונם של מנהיגי מפלגות הקואליציה לשלוט מובן וטבעי, אבל מפלגות המפנות את גבן למצביעיהן ומשלימות עם ההפרה הנמשכת של זכויות האזרח וכבוד האדם, כמו גם של חופש הדת המובטח במגילת העצמאות, מכרסמות באמון הציבור בפוליטיקאים ובמשטר הדמוקרטי. פוליטיקאים אלה אחראים להנצחת מציאות שבה ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם השוללת מאזרחיה את החירות להינשא. סקרי חדו"ש מצביעים על רצונו של רוב הציבור לחדול משגרה פוליטית של כניעה לתכתיבי המפלגות החרדיות ורצון לראותן מחוץ לקואליציה הממשלתית ולפחות עמידה על ערכי היסוד של הדמוקרטיה ודחיית הדרישות הסחטניות של המפלגות החרדיות בסחר הסוסים הפוליטי."

הסקר נערך ב-31.7 וב-1.8 בראיונות טלפוניים ובפאנל אינטרנטי בקרב 800 איש כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל בגילאי 18 ומעלה. טעות הדגימה – 3.2%.

לידיעה במעריבאיך תוכל לפעול?