למנוע זליגת חמץ

צוות שהוקם בצה"ל יבחן את האפשרות של הכנסת חמץ לבסיסים

בעקבות עתירה של עמותת חדו"ש והפורום החילוני, בג"ץ דן באפשרויות להכניס חמץ לבסיסים בפסח

הרב הצבאי הראשי, תת אלוף אייל קרים. צילום: יעקב, ויקיפדיההרב הצבאי הראשי, תת אלוף אייל קרים. צילום: יעקב, ויקיפדיה

ראש אגף כוח אדם בצה"ל הורה ביולי 2021 על הקמת צוות לבחינת האפשרות של הכנסת חמץ לבסיסי צה"ל בחג הפסח. בצוות חברים נציגים מאגף כוח אדם, אגף לוגיסטיקה, חיל החינוך, הרבנות הצבאית ומפקדים נוספים. הצוות המליץ לדחות את הרעיון, בנימוק שהכנסת חמץ תפגע בכשרות ההלכתית של הבסיסים ובלכידות בין החיילים.

עמותת חדו"ש והפורום החילוני הגישו בנובמבר האחרון עתירה לבג"ץ, בדרישה לבטל את האיסור הגורף על הכנסת חמץ לבסיסי צה"ל ולאפשר לחיילים ולעובדי צה"ל להכניס חמץ לרשותם הפרטית, מחוץ למתחמי האוכל.

הרב הראשי לצה"ל, תא"ל אייל קרים, אמר כי תשובת המדינה לעתירה נכתבה לאחר עבודת מטה מעמיקה בצה"ל, בתיאום מלא בין הרבנות הצבאית למשרד המשפטים. בתשובה נכתב שאין אפשרות מעשית לשינוי הפקודה. "הסיבות לכך קשורות בעיקר לחובה להבטיח מזון כשר בפסח ולמנוע זליגת חמץ למטבחים; ובד בבד שמירה על ערך הרעות ולכידות היחידה ומניעת מצב שבו החמץ מוביל לחיץ ולפילוג בין חיילי צה"ל", אמר קרים.

מארגון תורת לחימה, שפועל נגד מה שהוא מכנה "פגיעת בג"ץ בצה"ל, בחייליו ובצביונו היהודי", נמסר: "מזעזע לראות כיצד 

בתשובת המדינה לעתירה נכתב שאין אפשרות מעשית לשינוי הפקודה האוסרת הכנסת חמץ לבסיסים

הבריונות של השמאל הרדיקלי, באמצעות בג"ץ הנמצא בשליטה מוחלטת של מיעוט אנטי-יהודי, רומסים את הצבא היהודי היחיד בעולם, ומרסקים את יסודות הזהות היהודית שמחזיקים אותו מיום הקמת צה"ל ומדינת ישראל".

אתר "הידברות" מציין שהרב שלמה עמאר, הרב חיים דרוקמן, הרב דב ליאור והרב שמואל אליהו שלחו לרמטכ"ל אביב כוכבי ולשר הביטחון בני גנץ מכתב שבו הם מפצירים לבלום כל ניסיון לפגוע בצביון היהודי של חג הפסח בצה"ל.

"בצער רב שמענו על הניסיון הממשי מצד ארגונים רדיקליים, לפגוע בחג הפסח ובצה"ל באמצעות בג"ץ. חג חירותנו, נחוג כהלכתו בעם ישראל מאז יציאת מצרים לפני למעלה מ-3,300 שנה, ובצה"ל מיום הקמתו לפני למעלה מ-73 שנה, על ידי כלל החיילים והמפקדים", כתבו הרבנים. הם הוסיפו: "צה"ל הינו הצבא היהודי היחיד בעולם, פקודותיו ממלכתיות ומותאמות לרוח היהדות, ועל פיהן מתנהלים כולם יחד בכל יחידות ובסיסי הצבא, באחדות נדירה. אנו מבקשים מכם כי תממשו את אחריותכם ותבלמו על הסף כל ניסיון מגמתי לפגוע בצביון היהודי של חג הפסח בצה"ל, ובזה תימשך האווירה הידידותית במחנות צה"ל, שבת אחים גם יחד".

לידיעה באתר "הידברות"איך תוכל לפעול?