בהעדר הרבנות הראשית

הצעה: נישואים אזרחיים יתאפשרו בקונסוליות של מדינות זרות

השר לשירותי דת, מתן כהנא, סיכם כי עם כמה חברי כנסת שחוק השבות יתעדכן בתמורה למתן אפשרות לנישואים אזרחיים בשגרירויות זרות

חברת הכנסת יוליה מלינובסקי. צילום: Adlerj1990, ויקיפדיהחברת הכנסת יוליה מלינובסקי. צילום: Adlerj1990, ויקיפדיה

הוועדה לשירותי דת בכנסת, בראשות חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו, דנה לאחרונה בנישואים אזרחיים בישראל. ערב הדיון נודע שהשר לשירותי דת, מתן כהנא, סיכם עם כמה חברי כנסת כי נישואים אזרחיים יתאפשרו בקונסוליות של שגרירויות זרות בתמורה לשינוי בחוק השבות.

בדיון הוצגו נתונים על מספר הישראלים שבוחרים לא להינשא דרך הרבנות. נציגי עמותת חדו"ש השתתפו בדיון, וכן נציגי האגודה לזכויות האזרח, עמותת עתים, המרכז הרפורמי לדת ומדינה, התנועה הרפורמית, התנועה המסורתית, ישראל חופשית, חופות ולובי המיליון. נציגי הרבנות הראשית הוזמנו לדיון, אבל הודיעו שאין בכוונתם להגיע.

בתמורה לאפשרות להינשא בנציגויות זרות יוסר סעיף הנכד מחוק השבות

אתר "סרוגים" מציין שכיום ישראלים הרוצים להינשא בנישואים אזרחיים טסים למדינות זרות כמו קפריסין. נישואים אלה תקפים בישראל. בהצעת החוק שנדונה בכנסת נקבע שאפשר יהיה להתחתן בנישואים אזרחיים בנציגויות של מדינות הזרות.

בתמורה לאפשרות להינשא בנציגויות זרות יוסר סעיף הנכד מחוק השבות. סעיף זה נכלל בנוסח חוק השבות, שנחקק ב-1950. החוק קובע שכל אדם שאחד מסביו היה יהודי זכאי לעלות לישראל ולקבל בה אזרחות.

בניגוד לרפורמה בכשרות ובגיור, שמעוגנות בהסכמים הקואליציוניים, הצעה לאפשר נישואים אזרחיים בקונסוליות של מדינות זרות אינה חלק מאותם הסכמים. כדי לאשר אותה נדרשת הסכמה של כלל מפלגות הקואליציה. צפויה התנגדות של חברי ישראל ביתנו למחיקת סעיף הנכד מחוק השבות.

לידיעה באתר "סרוגים"איך תוכל לפעול?