מיתוס שקרי

סקר חדו"ש: 71% תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת

71% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, לפי סקר שערך מכון סמית בשביל עמותת חדו"ש. תומכים בכך 97% מהחילונים ורוב המצביעים של כל מפלגות הקואליציה

תמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ינואר 2022תמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת ינואר 2022

71% מהציבור היהודי הבוגר בישראל תומכים בקיומה של תחבורה ציבורית בשבת בישראל. בין התומכים 97% מהציבור היהודי החילוני ורוב מצביעי מפלגות הקואליציה. כך עולה מסקר מכון סמית לעמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, אשר בדק את היקף התמיכה הציבורית בקיומה של תחבורה ציבורית בשבת ובחגים בהיקף מוגבל מחוץ לשכונות דתיות.

חדו"ש מפרסמת את הסקר בעקבות התקנות החדשות שעליהן צפויה לחתום שרת התחבורה, מרב מיכאלי, שלפיהן הרשויות המקומיות יוכלו לגבות תשלום בעד נסיעה בקווי אוטובוס שהן מפעילות בשבת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה לממצאים: "פעם נוספת מוכח כי אין שחר לטענות המפלגות החרדיות והמפלגות השותפות להן, כי להמשך כפיית השבת במרחב הציבורי יש תמיכה של רוב הציבור היהודי. גם המיתוס שלפיו הציבור המסורתי רוצה בכך הוא שקרי. יש חשיבות רבה בקיומה של השבת כיום מנוחה ונופש, אך זאת תוך יצירת איזונים חדשים בין צורכי החברה והבטחת אפשרות הניידות לצעירים, מעוטי אמצעים, קשישים ואחרים 

בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת תומכים 97% מהחילונים, 67% מהמסורתיים הלא כל כך קרובים לדת ו-56% מהמסורתיים הדתיים

הזקוקים לתחבורה ציבורית. בתחילתה של שנה חדשה יש לקוות כי הממשלה הנוכחית תשתחרר מאזיקי הכניעה לסחטנות המפלגות החרדיות ותקדם את השלמת היישום של הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון בנטל".

ממצאי הסקר בהרחבה:

השאלה שנשאלה היתה: "יש ויכוח בין שרת התחבורה למפלגת ימינה והמפלגות החרדיות בנושא תחבורה ציבורית בשבת האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לכך שתתקיים בישראל, מחוץ לשכונות דתיות, תחבורה ציבורית בשבת בהיקף מוגבל?"

כאמור, מקרב בעלי הדעה (90%), 71% תומכים או די תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת, ו-29% די מתנגדים או מתנגדים לכך. בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת תומכים 97% מהחילונים, 67% מהמסורתיים הלא כל כך קרובים לדת ו-56% מהמסורתיים הדתיים. 72% מהדתיים מתנגדים וכך גם 97% מהחרדים.

בקרב מצביעי מפלגות הקואליציה תומכים בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת 97% ממצביעי העבודה, 96% ממצביעי כחול לבן, 99% ממצביעי יש עתיד, 100% ממצביעי מרצ, 93% ממצביעי תקווה חדשה, 94% ממצביעי ישראל ביתנו ו-64% ממצביעי ימינה. תומכים בכך גם רוב מצביעי הליכוד [58% מהמצביעים].

הסקר נערך בדצמבר 2021 בקרב 500 איש כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל.

לידיעה ב-ynet



איך תוכל לפעול?