תלונה בפרקליטות ובמשטרה

חדו"ש: הודעתם של בכירי הרבנים החרדים בעקבות רפורמת הכשרות היא סחיטה באיומים

בתלונה שנשלחה ליועץ המשפטי לממשלה נאמר שהרבנים החרדים עברו עבירה על פי סעיף 428 לחוק העונשין, האוסר לאיים על אדם

כשרות. צילום: zeevveez, flickrכשרות (צילום אילוסטרציה). צילום: zeevveez, flickr

עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון הגישה מכתב תלונה נגד בכירי הרבנים ביהדות החרדית. התלונה הוגשה בעקבות הכרזת הרבנים החרדים שלפיה רבני ערים שיעזו לפעול על פי החוק לאחר אימוץ רפורמת הכשרות בכנסת ויאשרו מזון ככשר מחוץ לתחום עירם, תיאסר כשרותם בכל מקום, כולל בעירם, והם ייחשבו "פורשים מקהל ה' ועוברים על רצון האלוהים".

על ההכרזה חתומים הרב שלום כהן, מנהיגה הרוחני של תנועת ש"ס, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, מנהיגי הזרם החרדי-הליטאי.

על פי מכתב התלונה ששלח מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, ליועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה, לראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה ולשר לשירותי דת מדובר בעבירה בוטה של סחיטה ואיומים על פי סעיף 428 לחוק העונשין. בחוק נכתב: "המאיים על אדם בכתב, בעל פה או בהתנהגות, בפגיעה שלא  

הרבנים החרדים הכריזו שרבני ערים שיפעלו בהתאם לרפורמת הכשרות, תיאסר כשרותם בכל מקום

כדין ... בפרנסתם, בשמם הטוב ... או מטיל אימה על אדם בדרך אחרת, הכל כדי להניע את האדם ... להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו, דינו – מאסר שבע שנים; נעשו המעשה או המחדל מפני איום או הטלת אימה כאמור או במהלכם, דינו – מאסר תשע שנים".

בתלונה מציין רגב כי "הוויכוח אינו רק על הכשרות אלא גם על זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. האם במדינה זו שולט החוק, או שמא ניתן היתר לגורמים דתיים קיצוניים להשליט את דעתם באמצעות איומים וסחיטה, בבחינת מדינה בתוך מדינה, אשר בה לא שולט החוק, לא חוק הכנסת בנושא הכשרות ולא חוק העונשין".

רגב מוסיף: "אין להשלים עם הניסיון לסכל את סמכות החקיקה של הכנסת בדרכי סחיטה באיומים, ולנוכח הפרסום הפומבי הנרחב שניתן לדברים – אין מנוס מפתיחת חקירה פלילית בחשד כי בפרסום הדברים עברו הרבנים החתומים לכאורה עבירה על סעיף 428 לחוק העונשין".איך תוכל לפעול?