נתניהו התמסר, השילוב נבלם

גיוס החרדים צנח ב-20%, מדיניות השילוב נכשלה

לפי נתונים שפורסמו השבוע ב"הארץ", הצעדים לשילוב חרדים בצבא, באקדמיה ובתעסוקה, שעליהם הוכרז לפני ארבע שנים, לא הניבו הצלחות

הפגנה של קיצונים חרדים נגד מרכז מפתח בבית שמש להכוונת חרדים לתעסוקה 24022016 צילום יעקב לדרמן פלאש 90הפגנה של קיצונים חרדים נגד מרכז מפתח להכוונת חרדים לתעסוקה בבית שמש. צילום: יעקב לדרמן, פלאש 90

המדיניות שנקטה הממשלה בשנים האחרונות, שנועדה לשלב את החרדים בשלושה תחומים עיקריים – שירות בצבא, לימודים אקדמיים ותעסוקה – נחלה כישלון חרוץ. לפי מאמר שפירסמה מירב ארלוזורוב ב"TheMarker", הכישלון חמור במיוחד בכל האמור בשילוב גברים חרדים. בקרב הנשים החרדיות יש הצלחות חלקיות.

לפי נתונים שפורסמו ב"הארץ", ב-2018 גויסו לצה"ל 2,480 חיילים חרדים בלבד, צניחה של 20% בהשוואה ל-2017. הכישלון בולט עוד יותר כשמשווים את מספר המגויסים בפועל ליעד לשנה זו, שהיה 3,250 מגויסים חרדים.

גם שילוב החרדים באקדמיה רחוק מלהיות הצלחה. ב-2010 יצאה המועצה להשכלה גבוהה בתוכנית חומש לעידוד שילוב החרדים בלימודים אקדמיים. בעקבות התוכנית מספר הסטודנטים החרדים זינק מ-6,000 ב-2010 ל-11,500 ב-2015. באותה שנה פורסמה תוכנית חומש שנייה, שהיתה אמורה להביא את מספר הסטודנטים החרדים ל–19 אלף עד 2022. אבל בשלוש השנים האחרונות מספר הסטודנטים החרדים אינו עולה על 11 אלף והגידול נבלם.

בעבר היו כמה רבעונים שבהם שיעור הגברים החרדים העובדים היה גבוה מ–52%. בשנים האחרונות שיעור הגברים החרדים העובדים הוא כ-48% בלבד

בכל הנוגע לשילוב בשוק התעסוקה הנשים החרדיות מצליחות, גם אם רובן מועסקות בשכר נמוך. אבל השתלבותם של הגברים החרדים בתעסוקה, שהיתה במגמת עלייה עד 2015, נבלמה. בעבר היו כמה רבעונים שבהם שיעור הגברים החרדים העובדים (בין גיל 25 ל-64) היה גבוה מ–52%. בשנים האחרונות שיעור הגברים החרדים העובדים הוא כ-48% בלבד, לעומת כ-87% בקרב גברים יהודים שאינם חרדים.

ארלוזורוב מציינת שלא במקרה הבלימה בשילוב החרדים החלה ב-2015. באותה שנה הפיל בנימין נתניהו את הממשלה היחידה בראשותו שהמפלגות החרדיות לא היו חלק ממנה. באותה ממשלה היתה חברה יש עתיד של יאיר לפיד והיא נקטה צעדים שנועדו לדחוף את החרדים להתגייס, ללמוד לימודי ליבה, להפסיק לחיות על חשבון תמיכות לישיבות ולהשתלב בשוק העבודה.

אחרי הבחירות של 2015 הקים נתניהו ממשלה בשיתוף עם המפלגות החרדיות. המהלכים שיזמה ממשלתו הקודמת בוטלו, נתניהו התמסר לחרדים וכתוצאה מכך פחתו התמריצים לשילובם וחלה נסיגה בכל תחומי השילוב העיקריים.

למאמר המלא ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?