התעלמות מהרוב

63% מהציבור רוצים ממשלת אחדות אזרחית, שלא תהיה תלויה במפלגות הדתיות

פרשנים משמיעים הערכות שונות על הפשרות שיידרשו כדי ליצור קואליציה של הליכוד, כחול לבן, המפלגות הדתיות וישראל ביתנו, אבל עמדתו של רוב הציבור ברורה: 63% מהציבור היהודי הבוגר מעוניינים בממשלת אחדות אזרחית שתקדם חופש דת ושוויון בנטל, ללא תלות במפלגות הדתיות וללא כניעה לדרישותיהן בנושאי דת

תמיכה בממשלת אחדות אזרחית על פי הצבעה לכנסתתמיכה בממשלת אחדות אזרחית על פי הצבעה לכנסת

ימים ספורים נותרו להקמת קואליציה ללא בחירות וגובר הלחץ לפשרות והסכמות. לאור זאת שבה ובדקה עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון אם הציבור רוצה בקואליציה שבה שותפות מפלגות חילוניות ודתיות על בסיס הסטטוס-קוו בנושאי דת, או בממשלה אזרחית שלא תנציח את דרישות המפלגות הדתיות והחרדיות אלא תקדם חופש דת ושוויון בנטל.

הסקר שערך מכון סמית בשבוע שעבר מוכיח כי עמדות הציבור היהודי עקביות וחד משמעיות. על פי הממצאים, 63% מהציבור היהודי הבוגר [שהביעו דעה] רוצים "ממשלת אחדות אזרחית שאינה תלויה במפלגות הדתיות ולא תיענה לדרישותיהן בנושאי דת אלא תקדם חופש דת, כגון הנהגת אפשרות לנישואין וגירושין אזרחיים ושוויון בנטל." רק 37% תומכים ב"קואליציה עם המפלגות החרדיות המבוססת על שמירת הסטטוס-קוו בנושאי דת".

 הציבור מצפה שנציגיו יכבדו את רצונו וישחררו את מדינת ישראל מהכפייה הדתית ומהסחטנות של המפלגות החרדיות. ישראל קרובה לכך יותר מאי פעם בעבר

התמיכה בקואליציה שתקדם חופש דת ושוויון בנטל מאפיינת כמעט את כל השותפים הצפויים בקואליציה כזאת: מצביעי כחול לבן [96%] וישראל ביתנו [92%], ואף כמעט מחצית ממצביעי הליכוד [44%]. שותפים לה גם 100% ממצביעי המחנה הדמוקרטי ו-94% ממצביעי העבודה-גשר. זו עמדתם של 89% מהציבור החילוני ו-72% מציבור המסורתיים הלא-דתיים.

חדו"ש בוחנת שאלה זו מאז שנת 2013, ובתכיפות רבה בחודשים האחרונים מתחילת 2019. בסקרים השונים נעשה ניסיון לבחון את עמדות הציבור בניסוחים שונים של השאלה, אבל התוצאה חד-משמעית ויציבה: 64% עד 68% מן הציבור היהודי הבוגר מקווים שנציגיהם יחוללו מהפך ביחסי הדת והמדינה וירכיבו קואליציה רחבה ואזרחית שהיא תנאי לאפשרות לקדם את ערכי חופש הדת והשוויון בנטל. הציבור מצפה שנציגיו יכבדו את רצונו וישחררו את מדינת ישראל מן הכפייה הדתית ומהסחטנות של המפלגות החרדיות. ישראל קרובה לכך יותר מאי פעם בעבר. גם רוב מצביעי הימין רוצים בחופש דת ושוויון

תמיכה בממשלת אחדות אזרחית על פי רמה דתיתתמיכה בממשלת אחדות אזרחית על פי רמה דתית

בנטל. במציאות שבה ניתן להקים קואליציה אזרחית יציבה על בסיס מפלגות מן המרכז ימינה, אין ספק שהמצביעים יגמלו למפלגות שיביעו את מחויבותן לכך ויענישו מפלגות אשר לא יהיו מוכנות להשתחרר מדרישות המפלגות הדתיות כדי לקדם סוף סוף את ערכי מגילת העצמאות – חופש דת ושוויון.

הסקר בוצע באמצעות מכון סמית ב-26 ו-27 בנובמבר בקרב 600 איש/ה כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – 4.0%איך תוכל לפעול?