חיבוק ללהט"בים

78% תמיכה בנישואים או ברישום זוגיות לבני אותו המין

לפי סקר שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש לקראת מצעד הגאווה בירושלים, יותר ממחצית הציבור הדתי (54%) תומכים במיסוד זוגיות לבני אותו מין

מצעד הגאווה בירושלים. 29.07.2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90מצעד הגאווה בירושלים, 2010. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

78% מהציבור היהודי הבוגר בישראל בדעה שיש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים (55%) או רישום זוגיות (23%). כך עולה מסקר שערך מכון סמית בהזמנתה של עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לקראת מצעד הגאווה בירושלים שיתקיים היום (חמישי).

נוסח שאלת הסקר היה: "האם לדעתך יש לאפשר לזוגות בני אותו מין נישואים או רישום זוגיות בישראל? (רישום זוגיות אינו נישואים, אבל הוא מקנה זכויות וחובות דומות לנישואין)". כאמור, 78% מהמשיבים ענו בחיוב. רק 22% ענו שאין לאפשר לזוגות להט"בים למסד את הזוגיות שלהם בישראל. בין החילונים, 93% תומכים במיסוד של זוגיות חד מינית ובין הדתיים – 54%. גם בין העולים מחבר המדינות, שנחשבים שמרנים בנושאי יחסים להט"ביים, קיימת תמיכה של 88%.

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: ממצאים אלה חשובים במיוחד בזמן שבו הסמוטריצ'ים מזהמים את השיח הציבורי במסרים של כפייה דתית וארגוניהם מזהמים את הסביבה בהטפה להומופוביה

גם 72% ממצביעי הליכוד, 90% ממצביעי ישראל ביתנו ו-87% ממצביעי כולנו תומכים בכך.

שאלה נוספת שנשאלה בסקר היתה: "בהנחה שיונהגו בארץ נישואים או רישום זוגיות לבני אותו מין, האם לדעתך זוגות כאלה צריכים ליהנות מכל הזכויות של זוג נשוי המורכב מגבר ואשה?" על פי הממצאים, 73% מהציבור סבורים שבמקרה כזה יש להעניק את כל (62%) או רוב (11%) הזכויות. רק 8% סבורים שיש לקבוע מערכת נפרדת, שתעניק לזכויות להט"בים הרבה פחות זכויות ו-19% סבורים שאסור להנהיג נישואים או רישום זוגיות לבני אותו המין.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, הגיב על תוצאות הסקר ואמר: "הציבור היהודי שב והבהיר כי בנושאי דת ומדינה הוא ליברלי ותומך במימוש ערכי מגילת העצמאות המבטיחה חופש דת ושוויון. ממצאים אלה חשובים במיוחד בזמן שבו הסמוטריצ'ים

תמיכה במיסוד זוגיות חד מינית לפי הצבעה לכנסתתמיכה במיסוד זוגיות חד מינית לפי הצבעה לכנסת

מזהמים את השיח הציבורי במסרים של כפייה דתית וארגוניהם מזהמים את הסביבה בהטפה להומופוביה. הציבור אינו שואף לעידן של סקילת זוגות בני אותו מין, אלא מחבק אותם ומכבד אותם. גם מצביעי מפלגות הקואליציה האזרחיות שותפים לתמיכה במעמד ובהכרה לזוגות בני אותו מין, וראוי שהממשלה שתקום תקשיב להם ולא לסחטנות חרדית וחרד"לית השואפת לקרב את ישראל למודל של מדינת הלכה".

הסקר נערך באמצעות הטלפון ב-4 ביוני 2019 בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – ±4.5%.איך תוכל לפעול?