חייה ותן לחיות

רוב הציבור היהודי בישראל תומך בהכרה בכל סוגי הנישואים

66% מהציבור היהודי בישראל, ואף 61% ממצביעי הליכוד, תומכים בכך שהמדינה תכיר בכל סוגי הנישואים. כך קובע סקר שערך מכון סמית בשביל עמותת חדו"ש לקראת ל"ג בעומר

תמיכה בהכרה בכל סוגי הנישואים לפי הצבעה לכנסתתמיכה בהכרה בכל סוגי הנישואים לפי הצבעה לכנסת

66% מהציבור היהודי בישראל תומכים בהכרה של המדינה בכל סוגי הנישואים, כולל נישואים קונסרבטיביים, רפורמיים או אזרחיים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית בשביל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון לקראת ל"ג בעומר, הנחשב לחג הנישואים ולפתיחת עונת החתונות, ופתיחת קמפיין "תנו להתחתן בארץ הזאת".

מאז הקמתה מודדת חדו"ש באופן תקופתי את עמדות הציבור בנושא, ואפשר לראות עלייה ברורה ברוב התומך בחופש בחירה בנישואים, מ-53% עד 55% בשנים 2009 ו-2010, ועד להתייצבות התמיכה על רוב עקבי של בין 66% ל-70% מאז שנת 2016.

ממצא בולט במיוחד בסקר האחרון הוא שהתמיכה הרחבה קיימת בכל המפלגות האזרחיות בישראל, כולל הליכוד. 61% ממצביעי הליכוד הביעו את תמיכתם בחופש בחירה בנישואים, וכך גם 95% ממצביעי ישראל ביתנו ו-84% ממצביעי כולנו. גם בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה יש תמיכה חד משמעית וחזקה: 96% ממצביעי כחול לבן, 100% ממצביעי העבודה ומרצ. גם בקרב הציבור הדתי/דתי לאומי יש תמיכה של 23%, וברור כי גרעין משמעותי בציבור זה תומך ב"חייה ותן לחיות" ובעקרון היסוד של חופש דת ושוויון.

לרגל ל"ג בעומר, ועם פתיחת פרק חדש בפוליטיקה הישראלית, הכריזה חדו"ש על קמפיין "תנו להתחתן בארץ הזאת!" עמותת חדו"ש מזמינה את הציבור לדרוש מראש הממשלה ומראשי המפלגות האזרחיות לפעול לחופש נישואים בישראל. הקמפיין מזמין

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: זה שנים יש רוב עקבי לביטול המונופול של הרבנות הראשית על הנישואים ולהכרה שווה בחלופות אזרחיות ודתיות לא-אורתודוקסיות

ישראלים ויהודים מהתפוצות להעלות דרישה זאת באופן מקוון, ומאפשר לצפות בסרטוני הסברה בעברית ובאנגלית אשר מציגים את אתגר חופש הנישואים בישראל.

עוד מציעה העמותה מידע על הנושא באתר חופש הנישואים, שבו נתונים משווים על מצב חופש הנישואים בישראל לעומת שאר מדינות העולם. הנתונים ממחישים כי ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם השוללת מאזרחיה את הזכות לנישואין.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, אמר בתגובה על ממצאי הסקר: "כאשר אנו עוסקים בחופש נישואים, ישראל אינה חלק ממשפחת העמים הדמוקרטיים והיא קרובה יותר לעשרות מדינות הכופות על אזרחיהן את שלטון השריעה. ממאות אלפים נשללת הזכות להקים משפחה ולהינשא במדינתם, ועל מיליונים נוספים נכפים נישואים אורתודוקסיים, בלתי שוויוניים, וערוץ גירושים שהוא דרך ייסורים ארכאית ופוגענית, שקורבנותיה הן בעיקר נשים.

"אבל חמור לא פחות – המונופול של הרבנות הראשית פוגע באחדות העם היהודי ומרחיק מישראל את יהדות התפוצות, אשר רוב ילדיה לא יוכלו להינשא בישראל אם לא יבוטל המונופול הזה, ובכך הוא חותר גם תחת האינטרסים האסטרטגיים של ישראל. רוב עקבי בציבור רוצה בחופש נישואים ובהכרה שווה בחלופות אזרחיות ודתיות לא-אורתודוקסיות. תומכים בכך רוב מצביעי המפלגות האזרחיות, כולל הליכוד, והגיע הזמן שנציגי הציבור יקשיבו לבוחריהם, יהיו נאמנים לערכי מגילת העצמאות ולא ימכרו את חירויות היסוד וכבוד האדם כדי לזכות בקולות המפלגות הדתיות".

הסקר נערך על ידי מכון סמית בסקר טלפוני שבוצע ב-14 וב-15 במאי 2019 בקרב 600 איש/ה כמדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל (גילאי 18 ומעלה). טעות הדגימה – ±4%.איך תוכל לפעול?