לא תחנה של ש"ס

בתשובה לעתירת חדו"ש הודיעה הרשות השנייה: שורת הגבלות על תעמולת הבחירות ב"קול ברמה"

תעמולת הבחירות תמחק משעורו של הרב יוסף; שידורי השר לשעבר בניזרי וסיו"ר ועדת הבחירות אבידן יופסקו עד לאחר הבחירות. הרשות השנייה גם פתחה בהליכי הפרה נגד התחנה בשל שידורי תעמולה

מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90מנהיג ש''ס, הרב עובדיה יוסף, מתפלל בבית הכנסת בית לוי בירושלים, 25.05.2010. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

תחנת הרדיו "קול ברמה" תשדר את שני שיעוריו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף עד הבחירות בשיהוי, ותצנזר מהם תעמולת בחירות, אם הרב ימשיך בכך. תכניתו של השר לשעבר שלמה בניזרי מש"ס תושעה עד אחרי הבחירות. נציג ש"ס בועדת הבחירות יהודה אבידן לא ישמש עד לאחר הבחירות כפרשן בתחנה.

כך הודיעה ביום חמישי (ה-10.1) הרשת השנייה לרדיו וטלביזיה ליו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין בתשובתה לעתירת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שביקשה בין היתר את שלשת הסעדים האלה. כן הודיעה הרשות שנפתחו נגד קול ברמה הליכי הפרה בגין שידורי תעמולה אסורים.

השופט רובינשטיין .קובע בהחלטתו כי יש משמעות מיוחדת להפרת חוקי התעמולה "כשמדובר באישיות בעלת השפעה עצומה בציבור הנוהה אחריה כרב עובדיה יוסף". לדבריו, "בסופו של יום הושגה מטרתה של הבקשה על ידי החלטת הרגולטור... רשמתי לפני איפה לעת הזאת את הודעת הרשות השנייה ובכפוף לה נמחקת הבקשה".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב הביע סיפוק מכך ש"בעקבות תלונות חדו"ש בעבר וגורמים נוספים התעוררו סוף סוף הרשות השנייה ו'קול ברמה' והבינו שהתחנה אינה יוכל להמשיך לתפקד כתחנת הרדיו המפלגתית של ש"ס. חבל שהיו צריכים כל כך הרבה זמן לשם כך, לאחר שבמשך שבועות ארוכים נדרס החוק האוסר תעמולת הבחירות ברגל גסה על ידי קול ברמה, ללא התערבות ממשית של הרשות השנייה. יש לקוות שהפרות אלה לא ישנו וכי הלקח נלמד הן על ידי הרשות והן על ידי 'קול ברמה' ושאר זכייני הרשות".

כבר במהלך נובמבר פנתה חדו"ש לרשות השנייה ואחר כך ליועץ המשפטי לממשלה על שידורי תעמולה מפלגתית אסורה בקול ברמה. לאחר שתעמולת הבחירות נמשכה ללא הפסק עד השבוע האחרון, עתרה ביום חמישי חדו"ש ליו"ר ועדת הבחירות השופט אליקים רובינשטיין.

חדו"ש ביקשה מרובינשטיין שיאסור על שידור של הרב יוסף בתחנת הרדיו "קול ברמה" או שהשעורים יוקלטו וישודרו בשיהוי, לאחר שתעמולת הבחירות תמחק מהם. מהחומר שצרפה חדו"ש לעתירה עולה כי מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף הפך בשבועות האחרונים את שעור הלוויין שלו במוצאי שבת, המשודר

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: טוב שהרשות השנייה ו'קול ברמה' הבינו באיחור שהתחנה אינה יכולה להמשיך לתפקיד כתחנה של ש"ס. יש לקוות שהפרות אלה לא ישנו והלקח נלמד

ב"קול ברמה", לבמה לתעמולת בחירות והתקפות על יריבים פוליטיים. על פי נתונים שמסרה 'קול ברמה' לשיעור מאזינים כל מוצאי שבת כמאתיים אלף איש. הדבר מקנה להפרות החוק חומרה מיוחדת.

בשיעור ב-8 בדצמבר אמר יוסף ש"אם ש"ס תהיה חזקה לא יתנו להם... לנגוע בבני הישיבות". הוא ביקש מהמאזינים: "אם יש זקנים להביא אותם ביום הקלפי שיצביעו למען ש״ס... כל אחד... ישפיע גם על אחרים. יש לו ידידים, יש לו שכנים, יש לו קרובים... עשו כל אשר ביכולתכם שאנחנו נצליח".

ב-29 בדצמבר אמר: "אני קורא לכל האברכים לצאת ולחזק את התנועה, 'עת לעשות לה’ הפרו תורתך', תקומו מלימוד התורה ותצאו להשפיע". הוא הסביר: "לא יהיה לו קואליציה בלעדינו, כל הספרדים והאשכנזים תלכו להצביע ש״ס... שיהיה לנו הרבה מנדטים".

ב-5 לינואר ניצל הרב יוסף את השיעור כדי לתקוף את המפלגה המתחרה "כח להשפיע" בראשות הרב אמנון יצחק.

בתשובת היועץ המשפטי לממשלה לעתירה נאמר כי "אין חולק כי הקריאה להצביע עבור מפלגה מסוימת וכן עידוד לפעולה עבור מפלגה מסוימת מהווה תעמולת בחירות אסורה... נזכיר כי המדובר בעבירה פלילית על כל המשתמע מכך".

כן בקשה חדו"ש להשעות עד הבחירות את שידור תוכניתו של השר לשעבר שלמה בניזרי מש"ס ואת פעילותו כפרשן של נציג ש"ס בועדת הבחירות יהודה אבידן. אבידן ניצל את הבמה שניתנה לו לתעמולת בחירות בלתי פוסקת. זאת, למרות האיסור שחל עליו לעשות זאת כעובד תאגיד עירוני.

בתשובת הרשות השנייה לועדת הבחירות נאמר כי "לאור ריבוי יחסי של תלונות בדבר הפרות מצד התחנה בתחום התעמולה האסורה, הגבירה הרשות לאחרונה את הפיקוח עליה. התעוררה בעיה בכך שש"ס מקבלת חשיפה גבוהה מהסביר" נפתחו הליכים נגד התחנה בשל תעמולת בחירות בשעורי הרב יוסף, בתוכניתו של השר שלמה בניזרי ובשל ביקורת לא מאוזנת נגד מפלגתו של הרב אמנון יצחק "כח להשפיע". הרשות מציינת כי האזינה לשעורי הרב עובדיה יוסף במשך מספר שבועות ובארבעה מתוכם היתה תעמולת בחירות. למרות זאת היא הורתה על שידור השעורים בשיהוי רק למחרת הגשת העתירה על ידי חדו"ש.

לידיעה ב-News1

לידיעה ב"מגאפון"

לידיעה ב"קול ישראל"

 איך תוכל לפעול?