חוק ישראבלוף

יש עתיד תצביע בעד חוק הגיוס בקריאה הראשונה

יאיר לפיד אמר כי יתמוך בחוק ו"לא במקרה החרדים מתנגדים לו... הרמטכ"ל וצה"ל חתומים עליו, ומה שהכי חשוב – הוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו"

ח''כ עפר שלח מ''יש עתיד'' ויו''ר המפלגה יאיר לפיד. 05.02.2013 צילום: מרים אלסטר פלאש 90ח''כ עפר שלח מ''יש עתיד'' ויו''ר המפלגה, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, נחוש להצביע בעד חוק הגיוס בקריאה הראשונה במליאת הכנסת. חברי הכנסת החרדים יימנעו או יתנגדו להצעה, אבל צפוי שהחוק יאושר. מיד לאחר אישור החוק תחל לפעול ועדה מיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, שתכין את החוק לאישור סופי במליאה.

בסיעת המחנה הציוני הביעו תסכול בשל החלטתו של לפיד לתמוך בחוק, למרות ההחלטה שההצבעה תהיה הצבעת אמון בממשלה. במחנה הציוני, לפי "ישראל היום", סברו שהפיכת ההצבעה להצבעת אמון תשכנע את לפיד להתנגד לחוק. יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ יואל חסון, אמר כי ביש עתיד יש מחלוקת סביב חוק הגיוס. לטענתו ח"כים במפלגתו של לפיד הביעו אי שביעות רצון מהחוק ומההחלטה לתמוך בו.

לפיד אמר שיתמוך בחוק מכיוון ש"מדובר בהצעת חוק של יש עתיד. לא במקרה החרדים מתנגדים לו. הוא נולד בעקבות הניצחון

מנכ"ל חדו"ש: משמעותה החוק היא כניעה לדרישות המפלגות החרדיות כי אף תלמיד ישיבה שאינו רוצה להתגייס לא יתגייס

שלנו בבג"ץ, העקרונות הבסיסיים שלו לקוחים מהחוק שהעברנו בממשלה הקודמת, הרמטכ"ל וצה"ל חתומים עליו, ומה שהכי חשוב – הוא יוביל לזה שיותר חרדים יתגייסו ויותר חרדים ייצאו לעבודה".

החוק אושר בממשלה ולאחר מכן אמר שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל". השר יובל שטייניץ אמר: "אני לא חושב שהממשלה תיפול בעקבות החוק. חוק הגיוס הוא חוק טוב שמגיע מצה"ל. לחוק יש סיכוי לאפשר ל־65% מהגברים החרדים להתגייס ולהשתלב במעגל התעסוקה. אני מתפלא שהחרדים מצביעים נגדו".

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אמר: "החוק הוא גרסה מעודכנת של ישראבלוף, שתכליתה לעבוד על בג"ץ ומשמעותה כניעה לדרישות המפלגות החרדיות כי אף תלמיד ישיבה שאינו רוצה להתגייס לא יתגייס".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?