לא באולפנות

דיון בכנסת: הצהרת דת של נשים לא תימסר באולפנות

בישיבה שעסקה בהצהרה של צעירות דתיות, המבקשות לקבל פטור משירות צבאי, נאמר כי יוכלו לחתום על ההצהרה במקום שבו יבחרו בעיר מגוריהן – ולא בבית הספר שבו הן לומדות או בבית הדין הרבני

שר הבינוי והשיכון אורי אריאל בכניסה לישיבת ממשלה. 28-07-2013. צילום: פלאש 90השר אורי אריאל בכניסה לישיבת ממשלה. צילום: פלאש 90

אורי אריאל, השר הממונה על השירות הלאומי, אמר בדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת כי נערות המבקשות להצהיר שהן דתיות, כדי לקבל פטור משירות צבאי, לא יחויבו לחתום על ההצהרה בבית דין רבני.

צעירות דתיות רבות חותמות על ההצהרה ובעקבות זאת מופנות לשירות לאומי. לדברי אריאל, בדיון עם גופים הנוגעים לסוגיה, ובהם משרד המשפטים, עלתה הצעה שלפיה צעירה המעוניינת להצהיר כי היא מקיימת אורח חיים דתי תוכל לעשות זאת במקום שבו תבחר בעיר מגוריה – ולא תידרש להגיע לבית הדין הרבני.

חלק מחברי הוועדה טענו כי מערכת החינוך הממלכתית-הדתית תורמת למגמת הירידה בשירות של נשים בצה"ל. "מערכת החינוך שלכם קוראת לא להתגייס לצה"ל", אמרה בדיון חברת הכנסת מיכל רוזין ממרצ. לפי ידיעה ב-nrg, ח"כ מוטי יוגב מהבית

ח"כ רחל עזריה: במקום להשלים עם המציאות, שצה"ל צריך את הנשים והן רוצות להתגייס, עושים גורמים דתיים הכל כדי שזה לא יקרה

היהודי אמר בתגובה: "גם ח"כ מירב מיכאלי קראה שלא להתגייס לצה"ל". מיכאלי אמרה: "מעולם לא קראתי שלא לשרת בצה''ל. הגיע הזמן שהבית היהודי יפסיק עם ההכפשה הזו".

ח״כ רחל עזריה מכולנו אמרה: ״אחוז הגיוס של הנשים הדתיות עלה משמעותית בשנים האחרונות... במקום להשלים עם המציאות הזו, שצה"ל צריך את הנשים והן מצדן רוצות להתגייס, עושים גורמים דתיים הכל כדי שזה לא יקרה. היכולת של נערה בת 17 להתנגד להחתמה קולקטיבית היא כמעט אפסית".

דרור גרניט ממשרד המשפטים אמר: "קיימנו דיון אצל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, על ההצעה להביא את הדיינים לבתי הספר... סברנו שיש קשיים רבים סביב ההצעה שדיינים יגיעו לבתי הספר. לכן עלתה בדיון הצעה שנבחן שההנגשה של שירותי הדיינים תהיה במקום אחר, לא בבית הספר".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?