חדו"ש על ההטבה למתמידים:

"משרד החינוך משמש מכשיר לכליאת התלמידים בישיבות"

משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה יעניקו מלגה לחרדים שיתחילו את הלימודים במוסד אקדמי בגיל 23

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

משרד החינוך והמועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הכריזו על תוכנית נרחבת לשילוב חרדים באקדמיה. המל"ג הקציבה 180 מיליון שקל לעניין זה. המהלך אמור לעודד חרדים ללמוד במוסדות להשכלה גבוהה בשלב מוקדם ככל הניתן, כדי שיוכלו להשתלב בשוק התעסוקה.

בין התנאים לקבלת מלגה במסגרת התוכנית: "גילו של הסטודנט הוא 23 לפחות (חל על גברים בלבד)". המשמעות, מציין nrg, היא שההטבה מיועדת בעיקרה לחרדים שהתמידו בלימודיהם בישיבה וסיימו לימודים אלו, כנדרש בחברה החרדית, בגיל 23. רק אז יוכלו להתחיל לימודים אקדמיים ולזכות במלגה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "לא יעלה על הדעת שמשרד החינוך ישמש מכשיר בידי הממסד החרדי ויהפוך את המלגה לאמצעי לכלוא את תלמידי הישיבות והכוללים עד גיל 23 ויפלה לרעה דווקא את מי ששירתו בצבא ועזבו את הישיבה. זכותו של גבר חרדי לקבל מלגה זהה לזכותה של אישה חרדית. אם הוא יכול ללמוד בגיל צעיר זה רק לטובה.

המהלך נעשה בהסכמת רבנים חרדים וגופים פוליטיים, המעוניינים כי הגברים ילמדו בישיבות עד גיל 23

זה יועיל לכלכלה ויועיל למדינה".

רגב ציין ש"אין זו הפעם הראשונה שמשרד החינוך הופך את המלגות לאמצעי לאכיפת לחצים חרדיים. בעבר חשפה חדו"ש את העובדה שמשרד החינוך התנה את המלגות בלימודים במוסדות שיש בהם הפרדה בין המינים בלבד, והפלה לרעה סטודנטים שלומדים במוסדות אקדמיים רגילים. טוב שתנאים מגונים אלה בוטלו, אך יש להתנגד בתוקף לכך שעכשיו הוא מנסה להפלות לרעה גברים בני 18 עד 23".

המהלך נעשה בהסכמת רבנים חרדים וגופים פוליטיים, המעוניינים כי הגברים ילמדו בישיבות עד גיל 23. בעוד הצעירים הלא חרדים מתגייסים לצבא ולאחר מכן מתחילים את לימודיהם, החרדים מקבלים עידוד שלא להתגייס ולא ללמוד לימודי ליבה, אז יוכלו גם לזכות לסבסוד מהמדינה. השאלה אם יש תוכנית דומה המיועדת לחרדים שאינם לומדים במסלולי הישיבות הגבוהות נענתה בשלילה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "התכנית נועדה לעודד השתלבות של תלמידי ישיבה במוסדות להשכלה גבוהה ובשוק העבודה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?