הסתה לעריקה

הרב אוירבך הורה לתלמידי ישיבות לא להתייצב לצו ראשון

מנכ"ל חדו"ש: אם הממשלה לא תפגין נחישות, היא תהיה אחראית לאנרכיה שתשתרר לא פחות מהרבנים הסרבנים ומבזי החוק

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק. אחת הישיבות שבהן פורסמו מודעות הקוראות לא להתייצב בלשכת הגיוס. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בכמה ישיבות ליטאיות בחסותו של הרב שמואל אוירבך נתלו מודעות, המורות לכל התלמידים להפסיק להתייצב בלשכת הגיוס לאחר שקיבלו צווי גיוס. עד כה בחורי הישיבה שקיבלו צווי גיוס התייצבו בלשכה, הצהירו כי "תורתם אומנותם" וחזרו לישיבה. ההוראה החדשה קוראת להם לא להגיע אפילו לצו הראשון.

בין הישיבות שבהן פורסמה המודעה: ישיבת תפרח, ישיבת מעלות התורה וחלק מישיבת פוניבז'.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"קשה לשוב על מבחן משמעותי יותר שעומד בתקופה זו בפני שלטון החוק מההסתה לעריקות של מנהיג הקנאים הרב אוירבך וישיבות מובילות כמו ישיבת פוניבז'. הממשלה, שלמרות ביטול חוק טל המשיכה לא לגייס את תלמידי הישיבות ולממן את הישיבות בניגוד לחוק, מגלה עכשיו שהרב מיטיב ממנה לצפצף על החוק. אם הממשלה לא תפגין נחישות, היא תהיה אחראית לאנרכיה שתשתרר לא פחות מהרבנים הסרבנים ומבזי החוק. ההוראה החדשה מוכיחה עד כמה חיוני ליישם את המלצות דו"ח

משה גפני: אם הצבא מתכוון לגייס את בחורי הישיבות, תהיה נפקדות המונית

פלסנר ולהנהיג סנקציות כלכליות קשות נגד תלמידי ישיבות משתמטים ונגד ישיבות שמשמשות להם ערי מקלט".

בציבור הליטאי סיפרו, לפי ואלה, כי הקש ששבר את גב הגמל היה מקרה שבו בחור ישיבה מהדרום הגיע לצו ראשון ונדרש לערוך בדיקות רפואיות בנוכחות חיילות. לטענתם, הדבר לא היה מקובל עד כה. הם טענו גם שההתייחסות אליו היתה מזלזלת ושהשתמשו במחיצתו בניבולי פה, שגרמו לו זעזוע עמוק.

בישיבות שמזוהות עם הרב אהרון יהודה שטיינמן לא הוצאה הוראה דומה. בחלקן אף הורו לתלמידים להתייצב כרגיל בלשכות, אם יקבלו צו גיוס.

גם יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, התייחס השבוע לגיוס בחורי הישיבות. גפני אמר לעיתון "המודיע", כי אם הצבא מתכוון לגייס את בחורי הישיבות, תהיה נפקדות המונית.

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?