בוררות לפי דין תורה?

חדו"ש נגד הרחבת סמכויות בתי הדין הרבניים

מנכ"ל חדו"ש: על בתי הדין הרבניים לפעול אך ורק כערכאה שיפוטית על פי החוק ולא כבוררים

הרב הראשי הספרדי ונשיא בית הדין הרבני הגדול לערעורים שלמה עמאר. 03.03.2011. צילום'' מרים אלסטר, פלאש 90.הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רבנים בכירים קוראים להרחבת הסמכויות של בתי הדין הרבניים, בכנס העולמי לדיני ממונות, המתקיים ביוזמת המרכז העולמי למשפט התורה. הרב רצון ערוסי, רבה של קרית אונו, אמר בכנס כי המדינה חייבת לתת לבתי דין רבניים סמכות לעסוק בדיני מיסוי ובדיני ממונות.

לדבריו, נכתב ב-"Jerusalem Post", "מתן הסמכות בתחום זה יאפשר לקהילה הגדולה המעוניינת להעניק לבתי הדין הרבניים סמכות זאת להישפט על פי דין תורה".

הרב ערוסי הוסיף, כי ההלכה מחייבת תשלום מסים שמטרתם לסייע לחלשים. גם הרב הראשי הספרדי, הרב שלמה עמאר, קרא להרחיב את סמכויות בתי הדין הרבניים ולאפשר להם לעסוק בדיני ממונות.

"לא ייאמן שהמדינה היהודית מונעת משני אנשים לפנות מרצונם לבתי הדין הרבניים במקרים של מחלוקת כספית או מחלוקת על רכוש", אמר עמאר. "בכל מקום אחר בעולם נותנים סמכות לבוררים מוכרים".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"הדרישה להרחיב את סמכויות בתי הדין היא דרישה שערורייתית, העומדת בסתירה לפסיקת בית המשפט העליון. על בתי הדין הרבניים של המדינה לפעול אך ורק כערכאה שיפוטית על פי החוק

הרב ערוסי: ההלכה מחייבת תשלום מסים שמטרתם לסייע לחלשים

ולא כבוררים. מי שרוצה לפנות לבוררות על פי דין תורה רשאי לעשות זאת גם היום, וחשוב לתחום גבול בין דיינים מטעם המדינה לבין בוררים. זאת, כפי שלא עולה על הדעת ששופטים אזרחיים יחלטרו כבוררים".

רגב ציין גם ש"חבל שבכינוס שהוקדש לדיני מסים הוחמצה ההזדמנות להכריז שתשלום מסים למדינה הוא חובה דתית והלכתית".

הוא התייחס בין היתר לדבריו של מארגן הכינוס הרב של קרית אונו וראש ארגון הליכת עם ישראל, רצון ערוסי, שההלכה מחייבת תשלום מסים שנועדו לעזור לחלשים. מדבריו של ערוסי אין משתמעת חובת תשלום מסים ברורה ומוחלטת.

האתר "בחדרי חרדים" מציין כי בכינוס משתתפים גם הרב הראשי האשכנזי, יונה מצגר, הרב ישראל מאיר לאו, רבה הראשי של תל אביב-יפו, הרב אליהו בקשי דורון, הרב שלמה דיכובסקי, מנכ"ל בתי הדין הרבניים, השר משולם נהרי ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, ושר המשפטים, יעקב נאמן.

לידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

 לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?