אל תגידו גורילה

מורים למדעים נדרשים לא ללמד אבולוציה

בהשתלמויות נאמר למורים לא לעסוק בתיאוריה על התפתחות המינים בכיתות, "בגלל הרגישות לבתי ספר דתיים"

איור המדגים את הדמיון והשוני בין שלדים של פרימטים. איור: Benjamin Waterhouse Hawkins, wikipediaאיור המדגים את הדמיון והשוני בין שלדים של פרימטים. איור: Benjamin Waterhouse Hawkins, wikipedia

"עברנו מערכי שיעור על הדמיון הגנטי בין גורילה, אדם וחיידק, ואף הוסבר לנו שהגורילה היא האב הקדמון שלנו, אבל נאמר לנו מפורשות שאסור לנו לומר על זה מילה בכיתה", מספרת מורה למדעים בעקבות השתלמות שבה השתתפה לאחרונה. ההשתלמות עסקה בגנטיקה. המרצים אמרו למורים שהגנים של בני אדם דומים מאוד לאלה של בעלי חיים, אבל הוסיפו ש"אסור להשתמש במילה אבולוציה ואסור לערוך השוואה לגורילות".

המורות שהשתתפו בהשתלמות הגיבו בתדהמה. "המורים שאלו מה הסיבה לכך והוסבר שהמגזר הדתי לא מאמין באבולוציה וזו ההנחיה במשרד החינוך", אמרה המורה ל-nrg.

מורה נוספת שהשתתפה בהשתלמות, שהיתה במכון ויצמן, אמרה: "אני מניחה שהנשיא חיים ויצמן היה מצטמרר לדעת שבמוסד המחקר המדעי המפואר הזה מעבירים השתלמויות שבהן קוברים את דרווין". לדבריה, "מסבירים לנו על אבולוציה, אבל כל הזמן מסייגים שזה רק לטובת ההבנה שלנו, שבכיתות אסור

הוסבר שהמגזר הדתי לא מאמין באבולוציה וזו ההנחיה במשרד החינוך

להשתמש במילה הזו".

מדריך בתחום המדעים, המעביר השתלמויות מטעם משרד החינוך, הודה כי אלו הם פני הדברים. "בתחום האבולוציה קיימת בעיה מול משרד החינוך, בגלל הרגישות לבתי ספר דתיים".

באופן רשמי לא יצאה הנחיה מטעם משרד החינוך, האוסרת על לימודי האבולוציה, אבל מדובר בתהליך לא פורמלי המתרחב עם השנים. במשרד טוענים כי האבולוציה שזורה בתוכנית הלימודים, אולם לתאוריית מוצא המינים ולעיסוק באדם בהקשר האבולוציוני אין זכר בתוכנית.

לפי nrg, כמעט כל התלמידים המסיימים 12 שנות לימוד אינם מכירים את תיאוריית האבולוציה. רק תפיסת הבריאה הדתית מוכרת להם.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "פרק האבולוציה נלמד בתיכונים העל יסודיים בלימודי הביולוגיה במסגרת יחידות החובה. מהמשרד לא יצאה כל הנחיה אחרת בעניין".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?