חשד לקרטל

אפשרות: מכרזי חריש יבוטלו

משרד המשפטים בודק טענות של קבוצות חילוניות שהשתתפו במכרז לתיאום הצעות בין הקבוצות החרדיות

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס משס מציג את תוכניות העיר החרדית החדשה חריש ליד חדרה 27082012 צילום אורן נחשון פלאש 90.jpgשר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס מש"ס, מציג את תוכניות העיר החרדית חריש. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

שבועיים לאחר סגירת המכרז למכירת 29 מגרשים בחריש, שעליהם ייבנו 5,000 יחידות דיור, התוצאות עדיין לא ידועות. משרד המשפטים בוחן את המכרז בעקבות פנייה של קבוצה חילונית, שטענה כי הקבוצות החרדיות שהשתתפו במכרז התאגדו כקרטל. ייתכן כי הבדיקה תביא לביטול המכרז – במקרה שיתברר כי היה תיאום הצעות בין הקבוצות החרדיות. אפשרות אחרת היא שרק ההצעות שיימצא שהיו נגועות בתיאום ייפסלו וההצעות הבאות בתור יזכו.

מיד עם סגירת התיבות התבררו תוצאות המכרז, שלפיהן חריש תהיה עיר חרדית באופן מובהק. לפי בדיקה של ynet , קבוצת "חריש הירוקה", שאיגדה כ-650 חברים חילונים ודתיים, נשארה מחוץ למשחק מפני שהצעותיה היו נמוכות מדי. העמותות החרדיות הציעו סכומים שנעו סביב 51 אלף שקל ליחידת מגורים, ואילו "חריש הירוקה" הציעה רק כ-50 אלף שקל ליחידת מגורים. מסתמן כי קבוצת "באמונה" (קבוצה לא חרדית) תזכה בשני מתחמים, עם הצעה של כ-65 אלף שקל ליחידת מגורים.

שחר אילן: עלות ההטבות לרוכשי הדירות בחריש היא כמיליארד שקל – כמו תקציב הישיבות כולו

ימים ספורים לאחר סגירת תיבת ההצעות פנתה "חריש הירוקה" בתלונה למשרד המשפטים. לטענת הקבוצה, 13 עמותות חרדיות המאוגדות תחת השם "ועד הדיור החרדי המאוחד", בארגונו של הרב מאיר פרוש, תיאמו את הצעותיהן ופעלו כקרטל.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן, אמר ל-ynet כי "חריש הפכה לסמל של המצב שבו משרד הבינוי והשיכון מחלק דירות לאברכים בחצי מחיר, בעוד שאר הציבור נאלץ להסתפק בשיירים של הנחות. אחד האמצעים לכך היה התיאום בין עמותות חרדיות. עלות ההטבות לרוכשי הדירות בחריש היא כמיליארד שקל – כמו תקציב הישיבות כולו. הנזק שגורמת חלוקת המתנות הזו אדיר, משום שהיא מסייעת לאברכים להישאר בישיבה ולא לצאת לעבודה וכך מסכנת את עתיד המשק הישראלי".

במשרד המשפטים אישרו כי תלונת "חריש הירוקה" נבדקת. במינהל מקרקעי ישראל ובמשרד השיכון אישרו שתוצאות המכרז מתעכבות בשל הבירור במשרד המשפטים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?