ייצוג לא הולם

בהעדר אישה, הוועדה למינוי דיינים תכונס אחרי הבחירות

בוועדה היתה נציגה מטעם לשכת עורכי הדין, אבל מאז הבחירות ללשכה לא מונתה נציגה מטעמה

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הוועדה למינוי דיינים בבתי הדין הרבניים לא תתכנס עד לכינון הממשלה הבאה. מכיוון שהוועדה לא התכנסה זה כשנתיים, ימשיכו בתי הדין לפעול בחוסר כוח אדם עד הבחירות.

פרקליטות המדינה מסרה לבג"ץ את ההודעה בנוגע לוועדה למינוי דיינים, במסגרת דיון בעתירה שהגישה תנועת הנשים הדתית-לאומית אמונה, הדורשת למנות לפחות אישה אחת לוועדה. בוועדה היתה נציגה אחת, מטעם לשכת עורכי הדין. בעקבות הבחירות למוסדות הלשכה בשנה שעברה נמנעה הלשכה ממינוי נציגה מטעמה. באתר News1 נכתב כי ההחלטה לא למנות אישה מטעם לשכת עורכי הדין קשורה לדיל בין ראש הלשכה, דורון ברזילי, לש"ס.

הפרקליטות הודיעה גם, כי היועץ המשפטי לממשלה ינחה את הממשלה הבאה להביא בחשבון את הצורך במינוי אישה

היועץ המשפטי לממשלה ינחה את הממשלה הבאה להביא בחשבון את הצורך במינוי אישה מטעמה לוועדה

מטעמה לוועדה. הפרקליטות גם סבורה, כי יש לשקול אפשרות של תיקון בתקנון הכנסת, שיבטיח נציגות נשית מטעם בית המחוקקים בוועדה למינוי דיינים.

בדיון בבג"ץ הביע השופט אליקים רובינשטיין תקווה, שהממשלה הבאה תמנה שרה כנציגה בוועדה, וכי גם הכנסת תבחר נציגה. הוא הדגיש כי מאחר שנשים אינן משמשות כדייניות – אין להשלים עם מצב שבו אין נציגה בוועדה למינוי דיינים. בהתייחס לאפשרות של שינוי חקיקה שימנע הדרת נשים מן הוועדה אמר השופט עוזי פוגלמן: "כל הקושי הוא בזה שמנגנוני הבחירה לא יכולים להבטיח את הייצוג ההולם... זה חריג. רק צריך לתקן את המנגנונים שגורמים לכשל הזה".

לידיעה ב-News1

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?