ללא מנהגי כהונה

בית דין רבני התיר לאדם בשם כהן להתחתן עם גיורת

הבחור נושא את שם המשפחה כהן, אבל בבדיקה מקיפה שערך בית הדין הרבני התברר כי אינו משתייך למשפחת כהנים

טקס נישואים. צילום: Jason Hutchens, wikipediaטקס נישואים (צילום אילוסטרציה). צילום: Jason Hutchens, wikipedia

אדם הנושא את שם המשפחה כהן קיבל לאחרונה היתר להתחתן עם גיורת, לאחר שהוכיח כי למרות השם הוא אינו כהן. בתחילה אסר עליו בית הדין הרבני באשדוד להתחתן עם גיורת. הדיינים הסתמכו על מסמכים שהציג החתן המיועד, שבהם נרשם כי אביו המנוח היה כהן. הבחור טען כי למרות המסמכים, הוא ואביו אינם כהנים.

החתן סיפר שאביו עלה לישראל עם סבתו. הסבתא גידלה את אביו כבנה ורשמה את שם משפחתו כשם משפחתה – כהן. אבל שם משפחתו המקורי של אביו היה שונה. אמו של הבחור העידה בפני הדיינים כי הדברים נכונים וכי בעלה המנוח לא נהג מנהגי כהונה. אחיו של המבקש להינשא אישר את הדברים וכך עשה גם גבאי בית הכנסת.

אתר "כיפה" מציין כי בית הדין הרבני בתל אביב אסר בעבר על אחיו של הבחור להתחתן עם גרושה, מאחר שחשב שהוא כהן.

סבתו של אבי החתן המיועד רשמה את שם משפחתו כשם משפחתה – כהן. אבל שם משפחתו המקורי של האב היה שונה

חברי בית הדין הרבני באשדוד, בראשות אב בית הדין הרב משה אמסלם, לא הסתפקו במידע שהובא בפניהם והחלו בבדיקה מעמיקה של הסוגיה. במסגרת הבדיקה הגיעו לתוניסיה, שם נמצאו תעודות הלידה המקוריות של אבי הצעיר, והוברר כי המשפחה אכן אינה משפחת כהנים.

בבדיקה התברר גם כי סבתא רבתא של הצעיר נישאה לגבר שאינו כהן וילדה לו בת (סבתו של המבקש להינשא). לאחר שהתאלמנה, הסבתא רבתא התחתנה עם כהן – ולאחר שעלו ארצה בעלה השני הזדהה כאביו של אבי הצעיר. לכן אביו של הבחור וכמובן הבחור עצמו נשאו את שם המשפחה כהן. בעקבות הבירור היסודי פסקו הדיינים כי הבחור יכול להינשא לגיורת.

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?