תחת אצטלת הצניעות

הרבנות נגד משגיחות כשרות

תנועת אמונה מבקשת להכשיר נשים לשמש משגיחות כשרות – הרבנות מציעה קורסים לגברים בלבד

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

נשים המבקשות להצטרף לקורסים להכשרת משגיחי כשרות מגלות, כי אלה פתוחים לגברים בלבד. הנימוק לכך שנשים אינן יכולות ללמוד את המקצוע הוא "שיקולי צניעות".

עד לפני כשנתיים היו נשים שהוסמכו כמשגיחות כשרות. בישראל עובדות כיום כמה משגיחות כשרות. אבל לפי נהלים שנועדו להסיר את מעמדם של משגיחי הכשרות, שהמשרד לשירותי דת פרסם ב-2010, מועמד לעבודה כמשגיח כשרות חייב להשתלם במוסד המוכר על ידי הרבנות.

הקורסים שפותחת הרבנות, נכתב ב-ynet, מיועדים לגברים בלבד. כך עולה מתחקיר שפורסם במגזין "נשים".

ציפורת שימל, יועצת משפטית לענייני חקיקה בתנועת אמונה, סיפרה בתחקיר שב-2004 ביקשה התנועה לפתוח קורס משגיחות כשרות. לדבריה, באגף הכשרות של הרבנות הסכימו שנשים ישתלבו בשני תחומים: בדיקות מעבדה של שעטנז ובדיקת עלים מחשש לחרקים. "בשני התחומים האלה האישה אינה עובדת בבית העסק, אלא במקום מבודד ונסתר, מטעמי צניעות. הועבר לנו למעשה מסר, שלא צנוע שנשים ישתלבו באופן מלא בתפקיד המשגיחה", אמרה שימל.

באמונה לא קיבלו את הצעת הרבנות, אבל רעיון פתיחת הקורס למשגיחות כשרות נדחק לשוליים. באפריל השנה שוב פנו

כמו שכניסת נשים עשתה טוב לתחום הטוענות הרבניות, כך היא תעשה טוב להשגחת הכשרות

נשות אמונה לרבנות, וביקשו לקבל היתר לפתיחת הקורס. "הפנייה שלנו נענתה בשתיקה רועמת", אומרת שימל.

במכתב שנשלח באוגוסט ליו"ר אמונה, ליאורה מינקה, כתבו נציגי הרבנות כי עוד לא קיבלו החלטה בעניין. לדברי שימל, הרבנות מנסה להדיר נשים מתחום השגחת הכשרות. "כל חברה מתוקנת לא היתה יכולה לסבול פגיעה בחופש העיסוק בצורה כל כך בוטה, באצטלה של צניעות", היא אומרת.

בתגובה לטענות אומר הרב יעקב סבג, ראש אגף הכשרות ברבנות: "לאחר פנייה של ארגון אמונה לרבנות הראשית, התקיים דיון ראשוני בוועדת הכשרות, ובאותה ישיבה התבקשו חברי הוועדה להכין דף עמדה אישי בנושא". הוא הוסיף כי נשלחה תזכורת לחברי הוועדה, כדי לקיים דיון ולהשיב בהקדם לאמונה מהי עמדתה של ועדת הכשרות.

מינקה מבהירה כי הקורס ייפתח – אם לא בעזרת הרבנות, בעזרת בג"ץ. "בסופו של דבר תהיינה משגיחות. וכמו שכניסת נשים עשתה טוב לתחום הטוענות הרבניות, כך היא תעשה טוב להשגחת הכשרות", אומרת מינקה.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?