מסלול עוקף בחינה

עתירה לבג"ץ: הרבנות מסמיכה כרבנים את מקורביה

תנועת נאמני תורה ועבודה טוענת בעתירה, כי עשרות רבנים קיבלו תעודת הכשר לרבנות בלי שעמדו בבחינות בכתב

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

מאז קום המדינה קיבלו עשרות רבנים, ואולי אף מאות, תעודת הכשר לכהן ברבנות, בלי שעברו בחינות בכתב. כך עולה מעתירה לבג"ץ שהגישה תנועת נאמני תורה ועבודה. התנועה דורשת לקבוע קריטריונים אחידים, ברורים ושוויוניים למתן כשירות לרב ("סמיכה") שלא עבר בחינות בכתב. דרישה נוספת היא שהרבנות תפעל על פי הקריטריונים שייקבעו.

התנועה והעומד בראשה, שמואל שטח, מבקשים למסור את שמותיהם של כלל הרבנים שקיבלו תעודת הכשר לכהונת רב עיר בלי שעמדו בבחינה בכתב, מאז 1983 ועד היום. באמצעות בא כוחם, עורך הדין ד"ר אביעד הכהן, הם דורשים גם כי בג"ץ יוציא צו ביניים שיאסור על הרבנות לתת פטור מעמידה בבחינות בכתב לצורך כהונה ברבנות.

ב-ynet נכתב כי תנועת נאמני תורה ועבודה טוענת בעתירה שמתן סמיכה לרבנות בלי צורך לעמוד בבחינות בכתב הוא "מסלול עוקף לקבלת סמיכה לרבנות". לדברי התנועה, יש בכך

לעתים מקבל הפונה בדרך זו באמצעות קשריו – ולאו דווקא כישוריו, את ה'כושר' לכהן כרב

אפליה, שרירות לב ופגיעה קשה בעקרון היסוד של מתן שוויון הזדמנויות. באמצעות מסלול זה, נטען בעתירה, מסמיכה מועצת הרבנות הראשית את מקורביה.

"בשער זה שנפתח לרווחה, באו לא רק צדיקים ותלמידי חכמים מובהקים – אלא לעתים גם רבנים שקיים ספק רב בדבר כשירותם לכהן... ובהם אף רבנים שכשלו בבחינות", נכתב בעתירה.

לפי המידע שבידי העותרים, "לעתים מקבל הפונה בדרך זו באמצעות קשריו – ולאו דווקא כישוריו, את ה'כושר' לכהן כרב בתוך שבועות או חודשים ספורים מעת פנייתו". העותרים מציינים כי המסלול המקוצר לסמיכה לרבנות יועד במקור למקרים חריגים מאוד, אבל הפך במקרים רבים ל"דרך המלך".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?