חזרה למאה ה-19

חדו"ש: הרב אבינר מוזמן להדיר את עצמו מהכנסת

הרב שלמה אבינר אמר בשיעור כי ההלכה אוסרת על נשים להתמודד בבחירות לכנסת, משום שהדבר אינו צנוע

הרב שלמה אבינר. צילום: Arielhorowitz, wikipediaהרב שלמה אבינר. צילום: Arielhorowitz, wikipedia

הרב שלמה אבינר קבע כי על פי ההלכה לאישה אסור להתמודד בבחירות לכנסת, משום שהדבר אינו צנוע. בשיעור שבו אמר זאת הוסיף אבינר, ראש ישיבת עטרת ירושלים ומבכירי הציונות הדתית, כי נכון היה לאסור על נשים גם את זכות ההצבעה. אבינר הסביר לתלמידיו כי תפקיד של חברת כנסת כרוך בחשיפה ברבים, ש"מנוגדת לתפיסה היהודית של כל כבודה בת מלך פנימה".

בתגובה על דברי הרב אבינר אמר סמנכ"ל עמותת חדו"ש, שחר אילן: "אם הרב אבינר מרגיש שנוכחות נשים בכנסת פוגעת בצניעות, הוא מוזמן להדיר את עצמו משם. ניסיונות להחזיר את מעמד האישה כמה דורות אחורה, נוסח הרב אבינר, אינם קוריוז אלא תופעה מדאיגה שיש לגנות אותה ולבוז לה. קשה שלא לתהות למה רבנים כמו אבינר כל כך עסוקים בענייני צניעות ואם לא היה טוב יותר להם ולציבור שיקדישו הרבה פחות לצניעות בפרט ולנשים בכלל".

קובי נחשוני מציין ב-ynet כי דבריו של הרב גרמו לתסיסה בציבור הדתי הלאומי. הוא מזכיר כי בפריימריז של "הבית היהודי"

ליאורה מינקה, יו"ר אמונה: יש פה צער גדול על תלמידי חכמים, שבמקום להרבות שלום בעולם... מורידים מסך שחור על המציאות

מתמודדות נשים רבות. ליאורה מינקה, יו"ר תנועת "אמונה", אמרה: "יש פה צער גדול מאוד על תלמידי חכמים, שבמקום להרבות שלום בעולם... הם מורידים מסך שחור על המציאות ומשחקים ב'כאילו'. בסופו של דבר, ימשיך העולם להתנהל ולהשתכלל ולהתקדם – גם בעזרת נשים מוכשרות, שרק מוסיפות כבוד ויקר ליהדות ולציונות הדתית – ואילו הם אלה שייאלצו להישאר בבדידות לא מזהרת, מאחורי אותו מסך".

הרב יובל שרלו, מהרבנים המתונים בציונות הדתית, קרא לעודד נשים להשתלב בפוליטיקה ובפעילויות ציבוריות אחרות. "הרב אבינר פשוט משכנע את הציבור שאישה היא איום, וכל אחת שעומדת על במה היא אובייקט מיני", אמר הרב שרלו ל-ynet.

הרב שרלו הוסיף כי אינו מבין כיצד הגיע אבינר להגדיר עיסוק ציבורי "חוסר צניעות". "אם הייתי הולך לפי העיקרון הזה, אז גם רב שמעביר שיעור לנשים זה לא צנוע, וגם רב שעוסק עם נשים בנושאים צנועים זה לא צנוע. לאן אנחנו מגיעים מבחינה תורנית?"

לידיעה על דברי הרב אבינר ב-ynet

לתגובות על דברי הרב אבינר ב-ynetאיך תוכל לפעול?