החופש להיות בור

החרדים דורשים: עצמאות חינוכית מלאה בלי לימודי ליבה

מנכ"ל חדו"ש: מי שרוצה עצמאות מוחלטת ממשרד החינוך, כדאי שגם ייקח עצמאות מכספי משלם המסים

מאיר פרוש. צילום: eli segal, wikipediaמאיר פרוש. העצמאות המוחלטת - בראש סדר העדיפויות. צילום: eli segal, wikipedia

יהדות התורה מבהירה כי ראשיה אינם שבעי רצון מההסדר הקיים, שלפיו החינוך החרדי כפוף לפיקוח של משרד החינוך ומשרד האוצר. במצע המפלגה, נכתב ב-nrg, תובלט הדרישה לחקיקה שתספק עצמאות מוחלטת לחינוך החרדי.

כיום פועלת מערכת החינוך החרדית לפי הסדר מיוחד, שמאפשר לרוב מוסדות החינוך החרדיים לקבל תקצוב מלא בתמורה להתחייבות ללמד 75% מלימודי הליבה (אנגלית, מתמטיקה, אזרחות ועוד). מוסדות רבים מקבלים תקצוב מלא, אף שאינם מלמדים יותר ממחצית שעות הליבה הדרושות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "מי שרוצה עצמאות מוחלטת ממשרד החינוך, כדאי שגם ייקח עצמאות מכספי משלם המסים ויעשה זאת לגמרי על חשבונו. החירויות שמעניקה דמוקרטיה רחבות, אבל אינן כוללות את החירות לחנך את הילדים לבורות במתמטיקה, באנגלית, במדעים ובאזרחות.

מאיר פרוש: נושא העצמאות המוחלטת יעמוד בראש סדרי העדיפויות שלנו בכנסת הבאה

"הפתרון", הוסיף רגב, "חייב להיות הפסקה מוחלטת של כל תקציב למוסדות שאינם מלמדים ליבה מלאה. רק כך יובטח שבוגרי החינוך החרדי יוכלו להשתלב בשוק העבודה ובחברה הישראלית".

רגב קרא לבוגרי החינוך החרדי שיצאו לשאלה, להתארגן ולבדוק אפשרות לתבוע את תלמודי התורה שבהם למדו על רשלנות חינוכית. "להזנחה הפושעת צריך להיות מחיר", אמר.

רבים מרבני המגזר החרדי האשכנזי מוטרדים מכניסתן של "רוחות חילוניות" למוסדות החרדיים, כמו לימודי ליבה. אוטונומיה תאפשר להם להטיל סנקציות על מוסדות שמלמדים לימודי ליבה. חבר המפלגה מאיר פרוש, שהיה סגן שר החינוך בתחילת הקדנציה הנוכחית, אמר בראיון לעיתון החרדי "בקהילה": "נושא העצמאות המוחלטת יעמוד בראש סדרי העדיפויות שלנו בכנסת הבאה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?