אין דרך חזרה

עורך דין חרדי תובע לאסור על דרעי לרוץ לכנסת

אורי שטיינמץ הגיש תביעה נגד דרעי לבית הדין "משפט וצדק", בדרישה להוציא צו מניעה נגד התמודדות של דרעי בבחירות

מנהיג ש''ס לשעבר, אריה דרעי, בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים 06.10.08. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90אריה דרעי בודק אתרוג במשקל 2 ק''ג במשרדו בירושלים. צילום: מיכל פתאל, פלאש 90

עורך דין חרדי, אורי שטיינמץ, הגיש בשבוע שעבר תביעה לבית הדין "משפט וצדק", שבה הוא קורא לאסור על אריה דרעי להתמודד על תפקיד פוליטי כלשהו – לעולם. עו"ד שטיינמץ גם דורש מבית הדין להנפיק צו מניעה, שיאסור על דרעי לרוץ בבחירות.

בתביעה שהוגשה לבית הדין "משפט וצדק" בראשות הרב מאיר מזוז טוען עו"ד שטיינמץ, כי לפי ההלכה אדם העובר עבירה הנוגעת לענייני ציבור רשאי לחזור בו וגם לחזור לתפקידו. אבל אם העבירה נוגעת ישירות לתפקיד שבו נשא עובר העבירה, אין לרחם עליו ואסור להחזירו לתפקידו, אפילו אם חזר בתשובה.

המקרה השני, טוען התובע, חל על דרעי, אפילו אם עשה תשובה. "פסק הציץ אליעזר (הרב אליעזר יהודה וולדנברג, שישב עם הרב עובדיה יוסף באותו בית דין שנים רבות) בספר 'הלכות מדינה', וציטט את דברי הרדב"ז, שכל האמור

הנתבע לקח כספים רבים מגורמים שונים וטרם החזיר למי שלקח אותם מהם

שעבר עבירה בצנעה ועשה תשובה הוא רק כשדבר העבירה לא היה נוגע באופן ישיר לעצם התפקיד, אבל בעבירת מעילה בעצם התפקיד, כל שמתברר הדבר שאמנם כן הוא, אין מרחמים בדין ומעבירין אותו", נכתב בכתב התביעה.

ב"כיכר השבת" מוסיפים ומצטטים מהתביעה: "הנתבע לקח בניגוד מוחלט לדין תורה, ובניגוד מוחלט לחוקי המדינה, כספים רבים מגורמים שונים וטרם החזיר למי שלקח אותם מהם".

לטענת שטיינמץ, אסור לדרעי למלא תפקיד של שר או חבר כנסת, משום ש"כל ח"כ או כל שר, נוגעים בתפקידם בנושאים כספיים". עו"ד שטיינמץ קורא לפסול את דרעי מתפקידי ח"כ או שר עד שיעשה תשובה שלמה כמפורש ברמב"ם, כלומר, יחזיר את כל הכסף.

בית הדין שאליו פנה עו"ד שטיינמץ מתנהל על פי פסיקות של הרב מזוז, ראש ישיבת "כסא רחמים". הרב מזוז קרוב לרב יוסף, אבל בשנים האחרונות חלק מפסקי ההלכה שלו לא תאמו את דעתו של יוסף. מכאן, שגם אם בית הדין יפסוק נגד דרעי, ייתכן שהרב יוסף יתעלם מהפסיקה.

את תגובתו של דרעי לא היה אפשר להשיג.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?