לילה באבו כביר - וגט

אחרי 10 שנים, בית הדין הורה לעצור בעל סרבן

גבר שבגד באשתו עם גבר אחר סירב לתת לה גט. השבוע הורה בית הדין לעצור אותו

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בני זוג חרדים היו נשואים יותר מחמש שנים וגידלו יחד שני ילדים. נישואיהם הסתיימו לאחר שהתגלה כי במשך כל אותן שנים הסתיר הבעל את נטיותיו ההומוסקסואליות מאשתו.

הם פנו לבית הדין, שפסק כי על השניים להתגרש. הדיינים חייבו את הבעל לתת גט לאשתו, אך הוא סירב. הנישואים, נכתב ב-ynet, הסתיימו לאחר שהאישה גילתה כי בעלה בוגד בה עם גבר אחר. לאחר שתפסה אותם "על חם" היא פתחה תיק ברבנות, אבל בעלה סירב לגירושים.

השבוע, לאחר עשר שנים של התדיינות, הפתיעו הדיינים והורו לעצור את הבעל עד לגירושים. ההוראה ניתנה בדיון בסוגיה צדדית בתיק, שאינה קשורה לגט עצמו. בכך נענו הדיינים לבקשתה של באת כוח האישה ומנכ"לית ארגון "מבוי סתום", עו"ד בתיה כהנא-דרור. לאחר שהדיינים הורו על המעצר הוזעקה לבית הדין ניידת משטרה. השוטרים עצרו אותו במקום.

המעצר הוא צעד חריג, מכיוון שבתיק עוד לא היתה החלטה על כפיית גט

המעצר הוא צעד חריג ואולי אף תקדימי, מכיוון שבתיק זה עוד לא היתה החלטה על כפיית גט, שבדרך כלל קודמת לסנקציות.

כהנא-דרור בירכה על המעצר וסיפרה כי האישה, שכמעט איבדה תקווה לקבל את הגט, עמדה על סף פנייה לבית דין פרטי, בבקשה לבטל למפרע את הנישואים בטענת "מיקח טעות". הנימוק: היא לא ידעה בשעת הקידושין שבעלה הוא הומוסקסואל. במקרה כזה מוסדות המדינה לא היו מכירים בה כפנויה, אך מבחינה הלכתית היא היתה מותרת להינשא לאחרים.

"כואב לי שבית הדין לא משתמש מספיק בנסקציית המעצר", אמרה עו"ד כהנא-דרור, "זה לא הגיוני, לא סביר ומנוגד להלכה". לדבריה, הוכח כי מדובר בכלי יעיל ביותר למתן גט. "95 אחוז מהסרבנים מוכנים לתת גט אחרי כמה לילות במגרש הרוסים או באבו-כביר. זה עובד מצוין".

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?