יש כלה, אין דירה

הרב שטיינמן אסר על "נדוניית נדל"ן"

הורים חרדים רבים נקלעו לקשיים כלכליים בגלל הדרישה לקנות דירה לבנותיהם המתחתנות עם בחורי ישיבה

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרון לייב שטיינמן. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

במודעות שפורסמו במרכזי הערים החרדיות מזהיר הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן: "מי שמעודד בחור לדרוש דירה, הרי זה רשע מרושע! מה הוא רוצה, שהורי הבנות ימותו?" המודעות מופצות בעקבות הקולות הגוברים במגזר הליטאי, ששטיינמן הוא מנהיגו, היוצאים נגד מתן דירה כנדוניה.

בידיעה ב-nrg נכתב כי במרכז כל שידוך מוצלח במגזר החרדי עומדת רכישת דירה לבני הזוג. לאחרונה החל מסע ציבורי נרחב שנועד להפסיק את מנהגם של בחורי ישיבות ליטאים לדרוש דירה מהורי כלתם. בגלל מספר הילדים הגבוה במשפחה חרדית והתייקרות הדירות, לא מעט הורים חרדים שחיתנו את בנותיהם נקלעו למצוקה כלכלית.

שדכנים במגזר החרדי פונים להוריהם של צעירים שהגיעו לפרקם בהצעה לשידוך. ההורים מבררים פרטים על הרקע של החתן או הכלה המיועדים. הם משוחחים עם חבריהם ושעם שכנים ומכרים של משפחתם, כדי לעמוד על אישיותם. הם גם בודקים אם המועמד לשידוך אינו סובל ממחלת נפש ואם אין פרקים

מי שמעודד בחור לדרוש דירה, הרי זה רשע מרושע!

מפוקפקים בעברו. סוגיית רכישת הדירה נכנסת לתמונה במקרה ששלב הבירורים הראשוני מסתיים בהצלחה. בני הזוג מקיימים סדרת פגישות, ואם יש ביניהם התאמה מוסכם לערוך חתונה.

בשלב זה דנים גם בקניית דירה. אם הבחור נחשב עילוי בישיבה ואם הוא בן למשפחה מיוחסת, הוריו דורשים מהורי הכלה מימון מלא לדירה במיקום אטרקטיבי, בירושלים או בבני ברק. מחירה של דירה כזאת מגיע למיליון שקל ויותר.

בגלל ההאטה הכלכלית ומחירי הנדל"ן המאמירים, הורים רבים במגזר הליטאי המבקשים להשיא את בנותיהן התחייבו לקנות דירות, אף שאין בכוחם לעשות זאת. רבים מהם הידרדרו לפשיטת רגל וחלקם סבלו מהתקפי לב ומבעיות בריאותיות בגלל הלחץ הנפשי. המודעות המתפרסמות עכשיו נועדו לבלום מגמה זאת.

 לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?