סיירת השרוולים הארוכים

משמרות הצניעות בשוק מחנה יהודה

נשים חרדיות מסיירות בין הדוכנים ונוזפות בנשים שלבושות באופן לא צנוע לטעמן. הסוחרים מתכוונים להיאבק בתופעה

חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור את החנויות לפני שבת 12.12.09. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90חרדים מאלצים את סוחרי מחנה יהודה לסגור חנויות לפני שבת. צילום: מתניה טאוסיג, פלאש 90

בין הקונים שהצטופפו ליד דוכן ירקות בשוק מחנה יהודה בירושלים, שבו נמכרו עגבניות במחירים נמוכים במיוחד, היו ארבע נשים חרדיות. אחת מהן פנתה לקונה שלבשה גופייה שחורה ואמרה בטון מצווה: "בפעם הבאה את לא מגיעה כך לשוק. בפעם הבאה את מגיעה עם שרוולים". אישה חרדית אחרת ניגשה לצעירה במכנסונים ובגופייה. "בפעם הבאה תבואי מכוסה", אמרה לה.

הארבע הן חלק מסיירת הפוקדת את השוק בשבועות האחרונים, בעקבות המעורבות הגוברת של חרדים במחנה יהודה בשנה וחצי האחרונות. ציפי מלכוב ומשה הלר מתארים את פעילותן ב-ynet וכותבים כי השוק הופך למוקד רב-תרבותי, שבו מבקרים צעירים ותיירים רבים ולכן גברה גם הפעילות החרדית בסמטאותיו.

כבר לפני שנה הכריזו החרדים על מאבק נגד התחדשות השוק ונגד מסיבות הרחוב המתקיימות במרכז ירושלים בקיץ. הם רואים בהתחדשות העירונית במרכז ירושלים מקור לפריצות, הפוגעת בחינוך הילדים. לפני כשלושה חודשים התבקשו חברי ועדת הכספים העירונית לאשר העברת כמיליון שקל למימון פסטיבל "בלאבסטה" במחנה יהודה. חברי הוועדה החרדים בוועדה התנגדו לבקשה, מכיוון שלטענתם הפסטיבל כולל מופעי פריצות שגולשים לשכונות החרדיות.

יו"ר עמותת סוחרי שוק מחנה יהודה: הם מנסים ליצור אווירה של פחד

התקציב לאירוע אושר לבסוף, אבל הפסטיבל קוצר לשלושה ערבים בלבד, לעומת ארבעה בשנה שעברה. האמנים שהופיעו – ובעיקר האמניות – התבקשו להופיע בבגדים צנועים. סוחרי השוק אומרים כי נוכחות משמרות הצניעות בין הדוכנים היא "עליית מדרגה" בהתנהגות החרדים.

"לא יקום ולא יהיה. משמרת צניעות כזו היא בלתי נסבלת והיא בבחינת קו אדום מבחינתנו", אמר יו"ר עמותת סוחרי שוק מחנה, יהודה שמעון דרוויש. "הם מנסים ליצור אווירה של פחד ולמנוע מאנשים להגיע לשוק. אנחנו נעשה הכל כדי לזהות מי הן אותן נשים. לא בעיה לעלות על עקבותיהן. בשוק קיימות מצלמות אבטחה ובכוונתי לבדוק מי הן ולהבהיר להן שמקומן לא בשוק".

דרוויש אמר כי בכוונתו לקיים סיורים במחנה יהודה כדי להבהיר לנשות משמרות הצניעות כי אין להן מקום בשוק. ירון צדקיהו, בעלי מעדני צדקיהו, אמר: "החרדים מנסים לבדוק היכן הגבולות שלנו. אין לנו כל כוונה לוותר ונראה להן את הדרך החוצה. השוק הוא רב-תרבותי ולא ניתן לחרדים להתערב במה שקורה כאן".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?