גט בשלט רחוק

הרב הראשי לאו התיר אשה מעגינותה בשיחת סקייפ

האשה התחתנה בגיל צעיר, אבל בעלה נכלא בגלל עבירות תנועה ועם השחרור מהכלא ביקש להתגרש ממנה ונסע לאירופה. אחרי 13 שנים של משא ומתן ומאמצים לאתר את הבעל בחו"ל, בית הדין הרבני הגדול קיים דיון שבו ניתן הגט לאשה

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

אשה שהיתה עגונה 13 שנים הותרה מעגינותה על ידי הרב הראשי דוד לאו בשיחת סקייפ.

האשה התחתנה כשהיתה בת 18 עם אדם המבוגר ממנה ב-15 שנים, שהיה גרוש ואב לשניים. הנישואים עלו על שרטון כבר לאחר שנים מעטות, כשלבני הזוג היו שתי בנות. הבעל נכנס לכלא בשל עבירות נהיגה ללא רישיון. כששוחרר פתח תיק גירושים והאשה הוציאה נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ.

למרות הצו הצליח הבעל לחמוק מהארץ ב-2005 בזהות בדויה. בתי הדין הרבניים המשיכו לטפל בתיק הגירושים. בשלב מסוים אותר הבעל והחל משא ומתן אתו. הבעל הודיע שהוא מוכן לתת גט לאשתו, אך התנה זאת בהשבת נכסים שלטענתו שייכים לו אך נותרו בידי האשה – חברה מסחרית בעלת רכוש רב ושתי דירות.

הבעל, שנמצא באירופה, הסכים שמכספי הרכוש יקוזזו המזונות וחובות אחרים שלו לבת זוגו לשעבר. אבל האשה סירבה להצעה והשיגה היתרים משפטיים שהשאירו את הנכסים בידיה. היא פנתה שוב לבתי הדין הרבניים בבקשה לקבל גט. המשא ומתן עם הבעל נמשך והוא הודיע שייתן גט לאשתו אם סוגיית הרכוש תידון בבתי הדין הרבניים.

הדיון לסידור הגט התקיים באמצעות סקייפ. בבית הדין הרבני בפריז היה הבעל, ואילו בירושלים היו הרכב של בית הדין הרבני הגדול בראשות הרב לאו והאשה

האשה התנגדה לכך במשך שנים, אבל לבסוף נעתרה לדון בשאלת הרכוש בעקבות התערבות של בית הדין הגדול בראשות הרב לאו. לפי ידיעה ב"כיכר השבת", בדיונים בבית הדין הרבני הגדול הוסכם שהבעל ייתן את הגט בבית דין באירופה, ולאחר מכן יתקיים דיון בשאלת הרכוש ובית הדין הגדול יקבע מה יעלה בגורל הרכוש.

באותה עת היה הבעל בבלגיה, ושם לא היתה אפשרות לקיים את סידור הגט. הוחלט כי הבעל ייסע לפריז, ושם יסדר את הגט בבית הדין הרבני. בגלל מגבלות שונות שהטילו הרשויות הישראליות על דרכונו נדרשה התערבות של משרד הפנים הישראלי, רשות האכיפה והגבייה, אגף העגונות בבתי הדין הרבניים, משרד החוץ וקונסול ישראל בפריז כדי לאפשר לו לנסוע מבלגיה לפריז.

דווקא אז נעלם הבעל. הוא טען שאשתו לשעבר הוציאה נגדו צו גירוש מצרפת ונסע בלי להודיע לאן. הוא אותר לבסוף ברוסיה ולאחר משא ומתן הסכים לחזור למתווה המקורי. הבעל חזר לפריז, שם נכח בדיון שהתקיים באמצעות סקייפ ובו השתתפו בית הדין הרבני הגדול בראשות הרב לאו ואב בית הדין בצרפת. בבית הדין הרבני הגדול נכחה האשה. כך הותרה האשה מעגינותה לאחר 13 שנים.

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?