30% בארבע שנים

גידול דרמטי בתקציב החינוך החרדי

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: הוספת תקציבים לחינוך החרדי היא השקעה נטו בהרס עתיד המדינה והכלכלה

גדעון סער בהופעה בסוכנות היהודית, צילום: הסוכנות היהודית, flickrגדעון סער בהופעה בסוכנות היהודית, צילום: הסוכנות היהודית, flickr

תקציב החינוך החרדי עלה בארבע השנים האחרונות ביותר מ-30%. ב-2008 היה תקציב החינוך החרדי כ-1.6 מיליארד שקל, ואילו ב-2011 הוא עלה ל-2.1 מיליארד שקל. אור קשתי מציין ב"הארץ", כי חלק הארי של הסכום הזה מועבר לחינוך העצמאי, המזוהה עם אגודת ישראל. עם זאת, תקציבה של מעיין החינוך התורני, הרשת של ש"ס, עלה ב-48% מאז 2008. העלייה בתקציבה של מעיין החינוך התורני גבוהה יותר מתוספת התקציב לחינוך היסודי הממלכתי, 35%. העלייה בתקציב בחינוך הממלכתי מיוחסת לרפורמת "אופק חדש", שאינה מיושמת בחינוך החרדי.

גם בסעיף "העברות למוסדות תורניים", שנועד לישיבות שבהן לומדים חרדים מגיל 18 ועד הנישואים, נרשמה בתקופה זו עלייה של כ-40%, מכ-850 מיליון שקל ב-2008, לכ-1.2 מיליארד שקל ב-2011. התוספת לאוניברסיטאות ולמכללות באותה תקופה היתה כ-23%.

שר החינוך, גדעון סער, אמר בעבר בראיונות בתקשורת, שהוא השר הראשון שהטיל קנסות של עשרות מיליוני שקלים על בתי ספר חרדיים שלא לימדו את תוכנית הליב"ה (לימודי יסוד בחינוך הממלכתי). סער גם הגדיל במידה ניכרת את מספר המפקחים על החינוך החרדי, והודיע שהוא שוקל לקנוס מוסדות חינוך שלא ישתתפו בבחינות המיצ"ב (מדדי יעילות וצמיחה בית ספרית).

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אומר: "נראה שמאז ממשלת נתניהו הקודמת, בשנות ה-90, לא היתה ממשלה שטיפחה כל כך את החינוך החרדי הפרטי ואת הישיבות. כשמדובר בבתי ספר לבנים זוהי, כידוע, השקעה בחינוך ללא

בסעיף "העברות למוסדות תורניים", שנועד לישיבות שבהן לומדים חרדים מגיל 18 ועד הנישואים, נרשמה עלייה של כ-40%

השכלה כללית, ללא הכנה לשוק העבודה וללא מינימום של לימודי אזרחות. כלומר, זוהי השקעה נטו בהרס עתיד המדינה והכלכלה. הקיצוץ המבורך שעבר תקציב הישיבות בימי ממשלת שרון-שינוי נמחק. הממשלה מציגה את הוצאת תלמידי הישיבות לעבודה כמשימה לאומית, אבל מעודדת את הישארותם בישיבות באמצעותם תקציבי עתק. שר החינוך סער מדבר על עידוד החינוך הממלכתי, אבל מטפח את הרשתות החרדיות המיסיונריות שמנסות ללא הרף להעביר אליהן תלמידים חילונים. תמיד יש מחיר לקואליציה, אבל פה מדובר במכירת חיסול".

"לגדעון סער יש אינטרס ציבורי לצאת מדי פעם נגד החינוך החרדי, כי החילונים אוהבים את זה", אומר בכיר ברשת חינוך חרדית גדולה. "אנחנו יודעים זאת, ואפילו למדנו לקבל את העניין. זה חלק מהפוליטיקה הישראלית. גם לפוליטיקאים החרדים יש אינטרס לצאת לפעמים בהצהרות דרמטיות על פגיעה בעולם התורה. האמת היא ששני הצדדים עובדים בשיתוף פעולה טוב".

פרשן חרדי מוביל מוסיף, כי סער הוא "לא יקיר החינוך החרדי, אבל גם לא האויב... המערכת החרדית למדה להסתדר אתו. פתאום אנחנו גם שומעים על ביקורים אצל אדמו"רים. אולי הוא הבין את מה שבנימין נתניהו יודע כבר הרבה זמן: מי שרוצה להיות ראש ממשלה לא יכול ללכת נגד החרדים".

לכתבה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?